Ford, Çip Sıkıntısı Nedeniyle Bazı Fabrikalarında Üretimi Durduruyor

featured

Çip krizi otomobil üreticilerini sıkıntıya sokmaya devam ediyor. Ford, yarı iletken tedarik sorunları nedeniyle sekiz fabrikasında üretimi durduracak veya ciddi ölçüde azaltacak.

Ford Motor Company, çip krizi nedeniyle önümüzdeki hafta ABD, Meksika ve Kanada’daki sekiz fabrikasında üretimi askıya almayı veya önemli ölçüde azaltmayı planlıyor. Otomobil üreticisi daha önce yarı iletken tedarik sıkıntısının mevcut çeyrekte araç satışlarında azalmaya yol açacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Kararın 7 Şubat’ta yürürlüğe gireceği bildiriliyor. Michigan, Chicago ve Cuautitlán fabrikalarında üretim askıya alınacak. Kansas City’de şirketin ABD’deki en popüler kamyonetlerinden biri olan ve şirket için önemli bir kâr getiren F-150 modelinin üretimi durdurulacak, Transit montajı tek vardiyada yapılacak.

ABD Ticaret Bakanlığı: Çip sıkıntısı devam edecek

Dearborn, Kentucky ve Louisville’deki tesisler de tek vardiyada veya azaltılmış bir programda çalışacak. Kanada’daki Oakville fabrikasında ise fazla mesainin kaldırılacağı bildiriliyor. ABD Ticaret Bakanlığı, çip tedariği konusundaki sıkıntının 2022’nin kinci yarısına kadar devam edeceğini düşünüyor. Ocak sonunda yayınlanan raporda sorunun gelecek 6 ay içinde çözüleceğinin öngörülmediği bildirilmişti.

Ford, Çip Sıkıntısı Nedeniyle Bazı Fabrikalarında Üretimi Durduruyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.