1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Gemiler, Boğazlar’dan Yeni Zamlı Tarifeyle Geçecek

Gemiler, Boğazlar’dan Yeni Zamlı Tarifeyle Geçecek

featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bugünden itibaren Boğazlar’dan geçiş ücretinin net ton başına 4,42 dolar olarak uygulanacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Boğaz geçiş ücretleri hakkında açıklama yaptı. Bakan Uraloğlu, “1 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla, net ton başına alınan ücret 4,08 dolardan 4,42 dolara yükseltilecek. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Boğaz geçiş ücretleri her yıl düzenli olarak güncellenecek. Bu sayede Boğazlardan elde ettiğimiz gelir artacak.” şeklinde konuştu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Montrö Sözleşmesi’ne göre, Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemiler için sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere 3 farklı kalem üzerinden ücret alınmaktadır. Ücretlerin hesaplanmasında gemilerin net tonajı (NRT) ve “Altın Frank” birimi kullanılmaktadır.

1983 yılından 7 Ekim 2022’ye kadar uluslararası gemilerden net ton başına 0,80 dolar ücret alınmaktaydı. Geçtiğimiz yıl, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu miktar 4,08 dolara yükseltildi. Şimdi ise yeni güncellemeyle birlikte Boğaz geçiş ücretlerinde kullanılan net ton başı birimi 4,42 dolara çıkarıldı. Örneğin, 10 bin net tonaja sahip bir gemi için önceden fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemlerinden toplamda 3,240 dolar ücret alınırken, 2022 Ekim ayında bu miktar 16,393 dolara yükseltildi. Yeni tarifeyle birlikte ise 10 bin net tonaja sahip bir gemi için 17,760 dolar ödeme yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Kararı gereği Boğaz geçiş ücretleri her yıl 1 Temmuz’da otomatik olarak hesaplanarak güncellenecek.

Gemiler, Boğazlar’dan Yeni Zamlı Tarifeyle Geçecek
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.