1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Globelink Ünimar İcra Kurulu Komite Üyesi Fatih Baş: İhracat Artışı Lojistik Sektörüne Olumlu Yansıyacak

Globelink Ünimar İcra Kurulu Komite Üyesi Fatih Baş: İhracat Artışı Lojistik Sektörüne Olumlu Yansıyacak

featured

Dış ticaret beklentilerindeki değişim, ekonomi politikalarındaki değişim rüzgarıyla güncellendi. İhracatçılar, olumsuz havanın sona erebileceğini düşünerek umutlanırken, Globelink Ünimar İcra Kurulu Komite Üyesi Fatih Baş, ihracattaki artışın lojistik sektörünü de olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Son zamanlarda ekonomi gündemi oldukça yoğun bir şekilde geçiyor. Bu yoğunlukla birlikte döviz kurlarındaki artış ihracatçılar tarafından olumlu karşılandı. Türk lirasının değer kaybıyla mücadele eden ihracatçılar, yılın geri kalanında beklentilerini gözden geçirdi. Türkiye’nin lider lojistik şirketlerinden Globelink Ünimar’ın İcra Kurulu Komite Üyesi Fatih Baş, ihracattaki olumlu beklentilerin sektörü nasıl etkileyeceği konusunda görüşlerini paylaştı.

İhracat beklentileri pozitif yönde değişiyor

“Uluslararası ticarette yerel para birimlerinin değer kazandığı durumlarda ihracatçılar rekabet avantajını kaybeder ve yurt dışı pazarlarında daha zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya kalır. Son dönemde Türk lirasının benzer bir durum yaşamasıyla birlikte ihracatçılar zorlu bir süreç yaşadı. Ancak ekonomi politikaları ve kadrolardaki değişim sayesinde döviz kurlarında yaşanan hareketlilik, ihracatçıların olumsuz beklentilerini olumluya dönüştürmeye yetti.

Makroekonomik gelişmelerin uluslararası ticarete etkisi belirli bir süre sonra görülür. İhracattaki toparlanma belirtilerinin üçüncü çeyrekte kendini göstermeye başlayacağını düşünüyoruz. Politika istikrarıyla birlikte yıl sonuna ve özellikle 2024’ün ilk çeyreğine doğru dış ticarette denge yakalanacaktır.

“Gelişmeler, taşımacılık talebini artırabilir”

Lojistik sektörü, uluslararası ticaretin merkezinde yer aldığından dolayı yaşanan gelişmelerden doğrudan etkileniyor. Bu nedenle ihracattaki artış, taşımacılık talebini de artıracaktır.

Uluslararası ticaret tek bir faktöre bağlı değildir. İçerdeki gelişmelerin yanı sıra küresel ekonomik konjonktür de büyük önem taşır. 2023 yılı için dünya ekonomisinde bir resesyon beklentisi vardı. Ancak ABD’de enflasyondaki düşüş ve FED’in faiz politikaları, resesyon endişelerini hafifletti. Bugün geldiğimiz noktada, FED’in yılın son çeyreğinde veya 2024’ün başlarında sıkılaştırıcı politikalarını tamamen sonlandırması ve faiz indirimlerine başlaması bekleniyor. Benzer adımların en büyük ihracat pazarlarımızdan olan Avrupa Birliği’nden de geleceğini söyleyebiliriz. Özetle, 2023’ün zorluklarla dolu gündeminden sonra bugünkü şartlarda 2024 için çok daha olumlu bir tablo çizmek mümkün.

“Türkiye büyük bir avantaja sahip”

Türkiye’nin coğrafi konumu, lojistik sektörü için büyük bir avantajdır ve bunun uzun süredir konuşulduğunu söyleyebiliriz. Bu avantajı değerlendirmek için gerekli adımları atma vakti geldi. Bugün yapılan altyapı yatırımları sektörü desteklerken daha fazlasını başarabiliriz. Çünkü coğrafyamız karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığına uygundur. Ayrıca üç farklı kıtanın kesişim noktasında bulunuyoruz. Tüm bunlar, lehimize olan artılarımızdır. Yapmamız gereken, sistemli bir şekilde doğru adımları atmaktır.”

Globelink Ünimar İcra Kurulu Komite Üyesi Fatih Baş: İhracat Artışı Lojistik Sektörüne Olumlu Yansıyacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.