Henkel, Tuzla’daki Fabrikasını Karbon Nötr Hale Getirerek Önemli Bir Adım Attı

featured

Henkel’in İstanbul Tuzla’daki Yapıştırıcı Teknolojileri fabrikası, Hindistan, Orta Doğu ve Afrika (IMEA) bölgesindeki ilk karbon nötr tesislerden biri oldu.

Henkel, Tuzla’daki Yapıştırıcı Teknolojileri fabrikasını karbon nötr hale getirerek önemli bir kilometre taşı kaydetti. Bu başarı, şirketin 2030 yılına kadar global operasyonlarını iklim pozitif hale getirme hedefine doğru önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Henkel’in Tuzla’daki ve Hindistan’ın Chennai kentindeki Yapıştırıcı Teknolojileri fabrikaları, IMEA bölgesinde karbon nötr hale gelen ilk tesisler oldu.

Tuzla Fabrikası’nda gerçekleştirilen sıfır karbon salınımı geçişi, enerji verimli çözümler olan LED aydınlatma, akıllı hareket sensörleri ve doğal aydınlatmanın yanı sıra, yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edilen elektrik enerjisi kullanımını içeriyor. Henkel’in Tuzla’daki Yapıştırıcı Teknolojileri fabrikası, sera gazı hesaplama standartlarından Sera Gazı (GhG) Protokolü kapsam 1 ve 2’ye uyum sağlayarak karbon nötrlük konusunda öncü bir rol üstleniyor.

Henkel, 2030 yılına kadar Türkiye’deki tüm üretim tesislerini karbon nötr hale getirme, enerjisinin tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlama ve fosil enerji kullanımını azaltma hedefleri doğrultusunda ilerliyor.

IMEA Bölgesi Operasyonlar ve Tedarik Zinciri’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Simon Ulmann, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Tuzla’daki Yapıştırıcı Teknolojileri fabrikamızda karbon nötrlüğe ulaşarak, Henkel’in sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik açık ve somut bir taahhüdü ortaya koyduk. Çevresel etkiyi azaltma konusundaki acil ihtiyacın farkındayız ve daha sürdürülebilir bir geleceğe doğru önemli adımlar atıyoruz. Henkel olarak 2030+ Sürdürülebilirlik Hedefleri çerçevesinde gezegenin yenilenmesine destek olmak, toplulukların gelişmesine yardımcı olmak ve güvenilir bir ortaklık sunmak gibi uzun vadeli hedeflerimizi belirliyoruz. Bu hedeflere ulaşma yolculuğumuzda Tuzla ve Chennai fabrikalarımızın karbon nötrlüğe ulaşmaları önemli bir kilometre taşıdır. Bu başarı, müşterilerimize, ortaklarımıza ve paydaşlarımıza iklim değişikliğinin etkilerini azaltma çabalarımıza katılmaları konusunda ilham vermektedir.”

Henkel’in Tuzla Fabrikası’nda, fosil yakıtlı ısıtıcıların yerine elektrikli sıcaklık kontrol üniteleri kullanılmaya başlandı ve geleneksel kazanlar geliştirilmiş elektrikli versiyonlarla değiştirildi. Ayrıca, fabrikaya yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik sağlamak için fotovoltaik çatı güneş enerjisi sistemi kuruldu ve enerji satın alma anlaşmaları (PPA) ve IREC’ler kullanıldı.

Türk Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Başkanı ve Henkel Yapıştırıcı Teknolojileri Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Operasyonlar Direktörü Mehmet Yılmaz, “Tuzla’da önemli bir ilerleme kaydettik ve bölgede karbon nötrlüğe ulaşan ilk tesislerden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Elde ettiğimiz başarı, Henkel’in tüm iş alanlarında sürdürülebilir gelişme konusunda global bir kararlılığa sahip olduğunu yansıtmaktadır” şeklinde konuştu.

Henkel, 2030 yılına kadar üretim süreçlerini iklim pozitif hale getirme hedefine odaklanarak sürdürülebilir bir geleceğe yönelik global stratejisinin bir parçasıdır. Şirket, 2025 yılına kadar üretim tesislerinde ürün tonu başına karbon ayak izini %65 oranında azaltma hedefine sahiptir (2010 baz yılına göre). Henkel, bugüne kadar ürün tonu başına karbon ayak izini %55 oranında azaltmayı başarmıştır. Ayrıca, Henkel, 2030 yılına kadar elektrik ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılamak için çalışmalarına devam etmektedir. Şu anda, Henkel’de kullanılan elektriğin %68’i yenilenebilir kaynaklardan sağlanmaktadır. Ayrıca, şirket, kullanılan son fosil yakıtları da biyogaz gibi yenilenebilir alternatiflerle değiştirme hedefindedir. Henkel, ayrıca karbondioksit nötr enerji fazlasını da üçüncü taraflara iklim pozitif hedefi doğrultusunda tedarik etmeyi planlamaktadır.

Henkel, Tuzla’daki Fabrikasını Karbon Nötr Hale Getirerek Önemli Bir Adım Attı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.