1. Haberler
  2. Otomotiv
  3. İkinci El Otomobillerde Zam Bekleniyor: Bayrama Kadar Fiyatlar Artacak

İkinci El Otomobillerde Zam Bekleniyor: Bayrama Kadar Fiyatlar Artacak

featured

Son dönemde döviz kurundaki artışın sıfır kilometre araç fiyatlarına zam olarak yansımasıyla birlikte, ikinci el otomobil piyasasında da hareketlilik gözlemleniyor. Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, bayrama kadar ikinci el araçlarda fiyat artışının beklenildiğini belirtti. Döviz kurlarındaki artışa ek olarak Kurban Bayramı’nın yaklaşması, yaz aylarına giriş, kiralama sezonunun başlaması ve araç tedarikinde yaşanan krizler, ikinci el otomobil fiyatlarında bayrama kadar %4 ile %6 arasında bir artışa yol açabileceğini ifade etti.

Döviz kurundaki artışın ve enflasyondaki etkilerinin ikinci el otomobil sektöründe de devam ettiğini belirten Karakaş, son günlerdeki hızlı kur artışının sıfır araç fiyatlarını etkilediğini söyledi. Bu durumun ikinci el piyasasını da etkilemeye başladığını belirten Karakaş, haziran ayının son haftasına kadar ikinci el araçlarda %4 ile %6 arasında bir fiyat artışı beklediklerini ifade etti. Otomobilin yatırım aracı olarak değerlendirildiği bu dönemde, artan talebin ticareti hızlandıracağını ve ikinci el otomobil sayısının doğal olarak artacağını belirtti.

Karakaş, döviz kurlarındaki yükselişin araç alım-satım işlemlerine etkilerine dair görüşlerini de paylaştı. Geçen yıl 6.4 milyon adet ikinci el araç satıldığını hatırlatan Karakaş, bu yılın beklentisinin daha yüksek olduğunu ve 2023 sonunda 7.5 milyon satışa ulaşılacağını öngördüklerini belirtti. Ancak hızlı döviz artışının birçok kişiyi araç satış işlemlerini askıya almaya yönlendirebileceğini vurguladı. Otomobilin artık yatırım aracı olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.

Ekonomide yapılacak düzenlemelerin sektörde farklı değişimlere yol açması bekleniyor. Karakaş, yeni ekonomi politikalarının yabancı yatırımcıları ve üretici markaları yeni planlar yapmaya teşvik edeceğini ifade etti. Vergi konusunda da çeşitli değişikliklerin beklendiğini belirten Karakaş, özellikle elektrikli araçlara yönelik vergisel avantaj sağlayacak düzenlemelerin büyük yankı uyandıracağını söyledi. Kur, faiz ve enflasyon dengesi göz önüne alındığında, piyasanın kendi fiyatlandırmalarını belirleyeceğini ve yolunu bulacağını da ekledi.

İkinci El Otomobillerde Zam Bekleniyor: Bayrama Kadar Fiyatlar Artacak
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.