1. Haberler
  2. Aktüel
  3. İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam Teklifi Alt Komisyona Sevk Edildi: UKOME Toplantısı Ertelendi

İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam Teklifi Alt Komisyona Sevk Edildi: UKOME Toplantısı Ertelendi

featured

İstanbul’da toplu taşıma ücretlerine yapılacak zam görüşmeleri için Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı yapıldı ancak sonuç alınamadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından talep edilen yüzde 57,07 oranındaki zam teklifi, alt komisyonda yeniden değerlendirilmek üzere ertelendi.

UKOME toplantısı, Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce başkanlığında toplu ulaşım ücretlerine zam gündemiyle gerçekleşti.

Toplantıda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, toplu ulaşıma yüzde 40 zam yapılması için ek gündem maddesi teklifinde bulundu. Ancak Gökce, toplantı gündeminde zaten bu konuya dair madde olduğunu belirterek ek gündem maddesinin görüşülmeyeceğini ifade etti.

Toplu ulaşımdaki zam tekliflerinin tartışıldığı toplantıda, İBB Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan, zam için üç parametreden bahsedildiğini açıkladı: asgari ücret, akaryakıt fiyatları ve enflasyon oranı. İBB, toplu ulaşıma yüzde 57,07’lik ücret artışı talep etmişti. Bu çerçevede, tam elektronik bilet ücretinin 9,90 TL’den 15,5 TL’ye, öğrenci elektronik bilet ücretinin 4,83 TL’den 7,60 TL’ye yükseltilmesi istendi. Taksilerde de açılış ücreti, mesafe ücreti ve zaman tarifesi için yüzde 70’e varan oranlarda zam talepleri sunuldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Yücel ise, asgari ücret, akaryakıt fiyatları ve enflasyon oranı formülüne göre bu ay itibarıyla yüzde 32 zam yapılması gerektiğini belirtti ve İBB’nin yüzde 57,07’lik zam teklifinin doğru olmadığını savundu.

Oylama sonucunda İBB’nin yüzde 57,07 zam teklifi, alt komisyona sevk edilerek tekrar değerlendirilmek üzere ertelendi. Olağanüstü UKOME toplantısında konu hakkında daha sonra karar verilecek.

İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam Teklifi Alt Komisyona Sevk Edildi: UKOME Toplantısı Ertelendi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.