Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Frigorifik Tırlar İçin Üçüncü Geçiş Hattı Hizmete Açıldı

featured

UND, Kapitan Andreevo sınır kapısında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ilave beş adet peronun inşa edildiğini ve frigorifik tırlar için ek geçiş hattının (peron) resmi bir törenle açıldığını duyurdu. Bu sınır kapısı, ülkemizin Avrupa’ya açılan en önemli sınır kapılarından biri olan Kapıkule’ye karşısında bulunmaktadır.

UND, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’ndaki geçiş süreçlerinin iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen genişletme ve yenileme çalışmaları sayesinde Türkiye’den Bulgaristan’a girişte sıkıntı yaratan peron sayısının artırıldığını ve üçüncü bir peronun açıldığını belirtti. Aynı zamanda bu yeni peronun devamında 2 adet tescil hattının açıldığı ve toplam tescil peron sayısının 12’ye çıktığı ifade edildi.

Açılış törenine Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Aleksiev, İçişleri Bakanı İvan Demerciev, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Anguel Tcholakov, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Gümrük İdareleri Başkanı Pavel Gerenski ve Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan da katıldı.

Bakan Aleksiev, Kapitan Andreevo’nun dünyada en işlek ikinci sınır noktası olduğunu vurgulayarak, geçen yıl yaklaşık 1 milyon TIR ve yük aracının geçtiğini, bu yılın başından itibaren ise Kapitan Andreevo kontrol noktasından 500 bin ağır taşıtın geçiş yaptığını belirtti. Ulaştırma Bakanı Aleksiev, yeni peronlarla birlikte bekleme süresinin sekiz saate kadar düşeceğini ve bu sayede bir TIR için 24 saat beklemenin 700 levaya mal olduğunu söyleyerek, yeni önlemlerle 2 milyar leva tasarruf edileceğini ifade etti.

Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda Frigorifik Tırlar İçin Üçüncü Geçiş Hattı Hizmete Açıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.