1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Kargo Hırsızlığı Milyarlarca Euro Zarara Yol Açıyor

Kargo Hırsızlığı Milyarlarca Euro Zarara Yol Açıyor

featured

Bilal Yeşil: Yük hırsızlığı, milyarlarca euro zarara sebep oluyor. Bu yılın Şubat ayında sadece EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesinde taşıma esnasında 9 milyar euro değerinde yük çalındı.

Elektrik Elektronik Mühendisi Bilal Yeşil, yıllık milyarlarca dolar zarara neden olan yük hırsızlığı konusunda bilgi verdi.

Avrupa medyasında yer alan haberlere göre, yük hırsızlığı büyük miktarda zarara yol açıyor. Sadece bu yılın Şubat ayında EMEA bölgesinde taşıma esnasında 9 milyar euro değerinde yük çalındı. Güvenlik örgütü TAPA (Taşımacılıkta Yük Koruma Derneği) verilerine göre, hırsızlık olayları geçen yılın aynı ayına göre %80 artış gösterdi.

Taşımada yük hırsızlığı dramatik bir şekilde artıyor

EMEA bölgesinde (29 ülkeyi kapsar), Şubat ve Mart 2023’te hırsızlık olayları dramatik bir şekilde arttı. Bu tür hırsızlık olaylarının sadece açık denizlerde gerçekleşebileceğini düşünenler yanılıyor. Almanya dahil olmak üzere birçok yerde hırsızlık olaylarında büyük bir artış yaşanıyor. Bu nedenle, zarar görmek istemeyen firmaların bu hırsızlık olaylarına karşı gerekli önlemleri almaları önemlidir.

Almanya, hırsızlık olaylarının merkezinde bulunuyor

Almanya’da, ortalama her 20 dakikada bir bir TIR’ın yükü çalınıyor. Bu veriler, Yük Taşımacılığı ve Lojistikte Hırsızlığı Önleme Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır. Çalınan yüklerin değeri yıllık 1,3 milyar eurodan fazladır.

Genellikle, taşımacılar güvenli park yerleri bulmakta zorlanıyor

Yetersiz güvenli park alanlarının bulunmaması, hırsızlara fırsat vererek işlerini kolaylaştırıyor. Güvenlik kilitleri hırsızları durduramıyor, brandada açılan bir yırtık bile hırsızlara yeterli olabiliyor. Bu tür hırsızlıklar, taşımacıların müşteri kaybetmesine ve itibarlarının zedelenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle, filo yöneticileri ve sürücüler, yükleri daha iyi korumak için aktif olarak önlemler almalıdır. Güvenli park hizmetlerinden ve park rezervasyon uygulamalarından faydalanılmalıdır.

Türkiye’deki durum ne?

Yük taşımacılığına yönelik hırsızlık olaylarıyla ilgili güncel istatistiklere ulaşamadığım için bir bilgi veremem. Ancak, ülkemiz nüfusuna göre hükümlü ve tutuklu sayısının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca, 10 milyonu aşkın sığınmacı ve yüksek işsizlik oranı gibi faktörlerin bulunduğu bir ülkede bu tür hırsızlık olaylarının gerçekleşmemesi mümkün değildir.

Güvenli park alanlarımız oldukça sınırlı, sertifikalı park yerleri neredeyse hiç bulunmuyor. Sürücüler bazı dinlenme tesislerine ve akaryakıt istasyonlarına alınmamaktadır. Bu nedenle, sürücüler araçlarını emniyet şeridine çekerek dinlenmeye çalışmakta, bu da hem kazalara neden olmakta hem de hırsızların saldırılarına karşı korumasız bırakmaktadır.

Firmalar ve sürücüler ne yapabilir?

Yukarıda özetlenen haberde, bu tür durumlarla başa çıkabilmek için bazı ipuçları verilmektedir. Mümkün olduğunca güvenli park alanlarında dinlenilmeli ve önceden rezervasyon yapılmalıdır. Sürücüler, bu gibi durumlarda ne yapacaklarını ve alabilecekleri tedbirleri öğrenmelidir. Yük güvenliği için video kamera sistemleri, termal kameralar, alarm sistemleri gibi teknik çözümler de kullanılabilir. Bu konuda ciddi bir araştırma ve geliştirme ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Ancak, teknik çözümler tek başına yeterli olamamaktadır.

Kargo Hırsızlığı Milyarlarca Euro Zarara Yol Açıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.