1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. Karsan, Romanya’da Elektrikli Toplu Taşıma Sektörünün Öncüsü Haline Geliyor

Karsan, Romanya’da Elektrikli Toplu Taşıma Sektörünün Öncüsü Haline Geliyor

featured

Karsan, Avrupa’daki başarılarını ana pazarlarına da yayma çabalarını sürdürerek küresel bir marka olma hedefine doğru büyük adımlar atmaya devam ediyor. Romanya, Karsan için son derece değerli bir pazar olarak öne çıkıyor. Karsan CEO’su Okan Baş, “Romanya, elektrikli dönüşüm konusunda toplu taşıma sektöründe çok hızlı bir şekilde uyum sağlayan bir ülke. Biz de bu hızlı dönüşüme, 6 metreden 18 metreye kadar farklı boyutlardaki yüksek teknolojili elektrikli ürünlerimizle yanıt veriyoruz. Karsan markasının dinamizmi ile Romanya’nın dinamikleri birbiriyle büyük ölçüde uyumlu” şeklinde konuştu. Karsan, Romanya’da ardı ardına kazandığı ihalelerle elektrikli araç parkının sayısını artırarak varlığını hızla genişletiyor.

Karsan, Ulaşımın Elektriklenmesinde Romanya’da Öncü Rol Oynuyor

Karsan, yüksek teknolojili modelleriyle ulaşım altyapısının elektriklenmesinde Romanya’nın da dikkatini çekiyor. Karsan, önemli bir ana pazar olan Romanya’da kazandığı ihalelerle varlığını hızla artırıyor. Distribütörü Anadolu Automobil Romania (AAR) ile birlikte Romanya’da faaliyetlerini sürdüren Karsan, 2019’dan bu yana 15 farklı şehirde 180 adet elektrikli araca ulaştı. Yakın zamanda kazanılan Chitila ihalesiyle bu sayının yıl sonunda 240 araca çıkması planlanıyor. Karsan, Chatrou raporuna göre 2019-2022 döneminde Romanya’daki en büyük elektrikli minibüs ve otobüs parkını oluşturuyor. Okan Baş, “Romanya, toplu taşımada elektrikli dönüşüme hızlı bir şekilde uyum sağlayan bir ülke. Biz de bu hızla, 6 metreden 18 metreye kadar farklı boyutlardaki yüksek teknolojili elektrikli ürünlerimizle cevap veriyoruz. Karsan markasının dinamizmi ile Romanya’nın dinamikleri birbirini tamamlıyor” dedi. Okan Baş ayrıca, 2022 yılında Romanya’da elektrikli minibüs ve otobüs pazarında %21’lik bir paya ulaşarak ikinci sırada yer aldıklarını belirtti. Karsan’ın araçları, Romanya’nın 15 farklı şehrinde hizmet veriyor. Son olarak Chitila şehriyle imzalanan ihale kapsamında 23 elektrikli aracın daha yollara çıkacağını ifade etti ve “Romanya’daki bayimiz AAR ile işbirliğimizi sürdürerek daha fazla Karsan elektrikli aracını Romanya sokaklarına çıkarmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Karsan, Avrupa’da Lider Konumunda

Karsan CEO’su Okan Baş, Karsan’ın Avrupa’da toplu taşımanın dönüşümünde öncü bir rol oynadığını belirtti. Baş, “Karsan e-JEST, 2020 ve 2021 yıllarının ardından 2022’de de Avrupa’nın en çok satılan elektrikli minibüsü oldu. Yüzde 100 elektrikli e-ATAK modelimiz ise 2021 yılında elde ettiğimiz pazar liderliğini 2022’de tekrarlayarak büyük bir başarı elde etti. Karsan, Avrupa’daki büyüme hızını ve satış başarısını Kuzey Amerika pazarında da göstermeyi hedefliyor” dedi.

Karsan, Romanya’da Elektrikli Toplu Taşıma Sektörünün Öncüsü Haline Geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.