Kasko ve Trafik Sigortası için Yeni Dönem: Trafik Teklif Platformu Devreye Alınıyor

featured

Türkiye’de araç fiyatlarının astronomik seviyelere ulaşması ve yedek parçaların döviz kurlarına endeksli olarak yükselmesi, sigorta şirketlerinin geçtiğimiz yıl trafik sigortasında büyük zararlar etmesine yol açtı. Bu durum, sigorta şirketlerini trafik sigortası poliçelerini sunmaktan kaçınmaya yönlendirdi. Bu sorunu çözmek amacıyla Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), “Trafik Teklif Platformu” adıyla yeni bir uygulamayı 1 Haziran’da test aşamasına aldı. Monopoli Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bonofiyel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, doğru şekilde tasarlanan bir operasyonun sorunların çözülmesine katkı sağlayabileceğini belirtti.

Artan araç yedek parça fiyatları ve işçilik maliyetlerinin, sigorta şirketlerine trafik poliçelerinden 11 milyar lira zarar ettirdiği ortaya çıktı. Bu durum, sigorta şirketlerinin trafik sigortası konusunda çekimser davranmasına neden oldu. SEDDK ise sorunu çözmek amacıyla “Trafik Teklif Platformu” uygulamasını test etmeye başladı. Monopoli Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bonofiyel, araç değerlerindeki astronomik artışların, enflasyon, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve hasar maliyetlerindeki artışlar nedeniyle kasko fiyatlarının yüzde 230’a kadar yükseldiğini belirtti. Bonofiyel, araç bedellerindeki artışın yanı sıra enflasyon ve kur nedeniyle yedek parça fiyatlarının da arttığını ve asgari ücretteki artışın da işçilik maliyetlerini yükselttiğini söyledi. Bu nedenle sigorta şirketlerinin, araç sahiplerine daha uygun teklifler sunma gerekliliği ortaya çıktı. Az kullanılan araçlara veya tek sürücü kullanımına göre, ayrıca sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu tamirhanelerde onarım imkanı sağlayan daha sınırlı kapsamlı ve uygun fiyatlı ürünler sunulmaya başlandı. Bu gelişmeler, sigorta şirketlerinin gelecek yıllardaki bilançolarını öngörmeyi zorlaştırıyor. Sigorta şirketleri, oto branşındaki zararları diğer branşlarda telafi etmek için daha temkinli bir yaklaşım benimseyebiliyorlar. Bu durum, ilerleyen dönemlerde bazı sigorta şirketlerinin belirli branşlardan çekilme veya bu branşlarda daha yüksek prim ve muafiyetler uygulama olasılığını gündeme getirebilir.

Trafik Teklif Platformu’nun Başarısı Operasyonun Dizaynına Bağlı

1 Haziran’da test aşamasına geçen Trafik Teklif Platformu, acentelerin zorunlu trafik sigortası poliçelerini hızlı bir şekilde oluşturmasını hedefliyor. Bu uygulama ile müşteriler, trafik sigortası yaptırmak istediklerinde sigortası yapılmazsa acenteler, müşteri taleplerini platform aracılığıyla paylaşacak. Böylece 27 sigorta şirketi tarafından görülebilecek. Sigorta şirketleri, teklif verme konusunda inisiyatif kullanabilecekler. Uygun gördükleri takdirde poliçeyi kestirebilecekler. Eğer poliçe kesen bir şirket olmazsa, poliçe havuzuna dahil edilecek ve tüm sektöre eşit olarak dağıtılacak. Bu sayede trafik sigortasında yaşanan kaçınma durumu ortadan kalkacak ve sektörde oluşan zararlar genel olarak paylaşılacak. Bonofiyel, doğru şekilde tasarlanan bir operasyonun sorunun çözümüne yardımcı olacağını belirtti.

Kasko ve Trafik Sigortası için Yeni Dönem: Trafik Teklif Platformu Devreye Alınıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.