Los Angeles ve Şanghay Limanları Ortaklık Kuruyor

featured

Küresel konteyner taşımacılığındaki en önemli iki liman olan Los Angeles ve Şanghay limanları arasında yeşil koridor oluşturulacak.

Los Angeles Limanı ve Şanghay Limanı, dünyanın en yoğun konteyner taşımacılığı rotalarından biri olan transpasifik üzerinde yeşil bir rota oluşturmayı taahhüt etti. İklim kriziyle yüzleşmek için gereken eylemi gerçekleştirmek için işbirliği yapan dünya çapında yaklaşık 100 şehirden oluşan bir belediye başkanları ağı olan C40 Cities ile ortaklar, düşük karbon, ultra düşük karbon ve sıfır karbon olmak üzere kademe kademe sera gazı emisyonlarını azaltmak için çalışacak. Projeye göre rotada seyrecek gemilerde, 2030’da sıfır karbon yakıtlı gemilere geçiş başlayacak.

İki liman ve aralarında AP Moller Maersk, CMA CGM, Şanghay Uluslararası Limanlar Grubu, COSCO, Aspen Enstitüsü’nün Denizcilik Dekarbonizasyon Girişimi, Cargo Owners for Zero Emission Vessels (coZEV) ve Asya Denizcilik Teknolojisi İşbirliği Merkezi’nin bulunduğu endüstri ortakları, 2022’nin sonuna kadar yeşil koridor için bir uygulama planı sunacak.

Liman operasyonlarından kaynaklanan emisyonlar da azaltılacak!

Ortaklar, koridordaki gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmanın yanı sıra, Şanghay ve Los Angeles limanlarında ve komşu limanlarda hava kalitesini iyileştirmek için liman operasyonlarından kaynaklanan tedarik zinciri emisyonlarını da azaltmayı hedefliyor.

Diğer yandan küresel sera gazı emisyonlarının %3’ünden sorumlu olan küresel denizcilik endüstrisinde yeşil nakliye koridorları oluşturmak, özellikle ana rotalarda uluslararası deniz taşımacılığı için uzun vadeli karbonsuzlaştırma çözümlerinin erkenden benimsenmesini sağlamanın bir yolu olarak görülüyor.

COP26’da 22 ülke Clydebank Deklarasyonu’nu imzaladı!

Kasım 2021’de Glasgow’da düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim zirvesi COP26’da 22 ülke, yeşil deniz taşımacılığı koridorlarının gelişimini desteklemek için birlikte çalışma sözü veren Clydebank Deklarasyonu’nu imzaladı.

Los Angeles ve Şanghay Limanları Ortaklık Kuruyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.