Mercedes-Benz eActros300 Türkiye’de Gerçek Yol Testlerine Başlıyor

featured

Mercedes-Benz Türk AR-GE ekibi, Mercedes-Benz’in ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu eActros’un yol testlerini gerçekleştirmek üzere Aksaray AR-GE Merkezi’nde çalışmalara başlıyor.

Daimler Truck, Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’da 2039 yılına kadar sadece karbon nötr araçlar sunma hedefiyle ilerlemektedir. Mercedes-Benz Türk, bu hedefleri desteklemek adına önemli projelere imza atan önde gelen üretim ve AR-GE merkezlerinden biridir. Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesindeki AR-GE Merkezi, Mercedes-Benz Trucks’ın sıfır emisyon projeleri kapsamında yer alan araçların test merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu çerçevede, Mercedes-Benz Türk, ilk ağır sınıf elektrikli kamyonu olan eActros300’ün yol testlerini gerçekleştirmektedir. Gelecekte daha uzun menzilli versiyonlara da odaklanılması planlanmaktadır.

2050 yılına kadar karbon nötr ulaşım sağlama hedefi doğrultusunda çalışan Daimler Truck’a destek veren Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel, “Mercedes-Benz Trucks’ın sıfır emisyon projeleri kapsamındaki araçlarını test edip dünya yolları için onaylama yetkisine sahip olan AR-GE merkezimiz, eActros’un da yol testlerini gerçekleştirmeye başladı” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Yüksel ayrıca, Mercedes-Benz Türk’ün elektrikli araçlar konusunda altyapı çalışmalarına önem verdiğini ve elektrikli şarj istasyonu yatırımlarıyla elektrikli geleceğe hazır bir şekilde devam edeceklerini belirtmiştir.

eActros’un yol testleri, Türkiye’de bulunan Aksaray AR-GE Merkezi’nde gerçek kullanım şartları altında gerçekleştirilecektir. AR-GE ekibi, eActros’un komponentlerini ve yazılımlarını gerçek kullanım koşullarında test ederek fonksiyonlarını ve ömürlerini değerlendirecektir. Elde edilen bulgular, global geliştirme deneme ekibine aktarılacak ve araçların en üst kalite ve güvenilirlik düzeyinde müşterilere sunulması için geliştirme potansiyelleri belirlenecektir. Mercedes-Benz Türk, farklı kategorilerde test yolları belirleyerek global müşteri kullanım koşullarını simüle edecek ve 1-2 yıl süren testlerini dört mevsim iklim koşullarında gerçekleştirecektir.

Mercedes-Benz Türk, sıfır emisyonlu ulaşım hedefi doğrultusunda önemli bir adım daha atmış ve Türkiye’de ağır vasıta araçlar için 350 kW kapasiteli şarj istasyonları kurmuştur. Bu yatırımlarla birlikte elektrikli araçlarla ilgili çalışmalarını sürdüren Mercedes-Benz Türk, 2023 yılında da şarj üniteleri konusundaki yatırımlarına devam edecektir.

Aksaray AR-GE Merkezi, Mercedes-Benz marka kamyonların dünyadaki tek yol testi onay merci konumundadır. Merkez, en son teknolojik ekipman ve yazılımlar kullanarak kamyonların ve kamyon parçalarının geleceğin araçları için geliştirilmesinde kilit rol oynamaktadır. AR-GE Merkezi, araçların gerçek yol şartlarında güvenilirlik ve fonksiyon açısından test edildiği farklı güzergâhlarda testler yapmaktadır. Ayrıca merkezde, araçların bakımı, parça entegrasyonu ve onarım faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Aksaray Test Merkezi, aynı zamanda farklı dünya pazarları için üretilen Mercedes-Benz kamyonlarının araç parçalarının ömür ve dayanıklılık testlerini de gerçekleştirmektedir.

Mercedes-Benz eActros300 Türkiye’de Gerçek Yol Testlerine Başlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.