1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. Nikola, PlusDrive’lı Sınıf 8 Elektrikli Kamyon Üreten İlk ABD’li Üretici Olacak

Nikola, PlusDrive’lı Sınıf 8 Elektrikli Kamyon Üreten İlk ABD’li Üretici Olacak

featured

PlusDrive tarafından tasarlanan gelişmiş sürücü yardımı özelliklerine sahip olacak ilk fabrika üretimi Nikola Tre BEV‘ler ve hidrojen elektrikli araçlar 2024’ün sonunda satışa sunulacak.

Nikola Corporation Başkanı ve CEO’su Michael Lohscheller, konuyla ilgili olarak “Gelişmiş sürücü yardımı özellikleri, Nikola’nın müşterilerimiz için birinci sınıf sürücü deneyiminin bir başka ayırt edici özelliği. ZF EBS fren sistemiyle birlikte yüzde 100 elektrikli direksiyon sunan ilk OEM’lerden biriyiz. Tüm araçlarımızdaki bu temel teknoloji, Nikola’nın kendi bünyesinde geliştirdiği araç kontrolleri, kablosuz güncellemeler ve araç güvenliği ile birleştiğinde, bu gelişmiş duyargaların entegrasyonunu ve Plus’ın PlusDrive güvenlik sisteminin gerçekleştirilmesini sağlayabilecek.” dedi.

Sürücüler tarafından sürücüler için tasarlanan PlusDrive, benzersiz güvenlik, yakıt verimliliği ve sürücü konforu özellikleri sunuyor. PlusDrive, profesyonel sürücünün rolünü, otoyolda araç kullanmak için sistemi denetleyen bir pilota yükseltiyor. Yetenekleri, şerit takibi ve otomatik acil frenleme gibi temel sürücü yardımı özelliklerinin çok ötesine geçiyor. PlusDrive ayrıca şeritte merkezde kalma, şerit değiştirme, şerit daralması, dur-kalk trafiği ve yol çalışma yönlendirmeleri gibi her şeyi yönetirken sürücü tetikte ve dikkatli kalıyor. Yeni sürüş özellikleri, kamyonun herhangi bir ek duraklama yapmasına gerek kalmadan sürekli olarak kablosuz olarak ekleniyor.

Nikola‘nın temel teknolojisi ile birlikte PlusDrive, trafikte ve yavaşlama koşullarında rejeneratif frenlemenin tüm avantajlarından yararlanırken, optimum ve en güvenli hızı denetleyecek ve tahmin edecek. Aracın şerit içinde en iyi konumu koruması ve diğer büyük araçları ve acil durum araçlarını hesaba katması bekleniyor. PlusDrive ile Nikola Tre BEV‘ler ve hidrojen elektrikli araçlar, kısa menzilli radar ve LiDAR ile birlikte kullanılacak çoklu kameralar aracılığıyla sınıfının en iyisi olay algılama özelliklerine sahip olacak. Gelişmiş duyarga paketi, sürücünün diğer sürücülerle güvenli bir şekilde etkileşime girmesine yardımcı olacak ve sorumluluk hafifletme için ek koruma sağlayacak.

Nikola Tre BEV ve hidrojen elektrikli araçlar, otoyolda kullanılmadıklarında kör noktalardaki engelleri ve trafiği algılama yeteneğini koruyacak. Motosikletler ve yayalar da dahil olmak üzere diğer trafik, sürücülere yakınlık bilgilerini sağlamak için vurgulanmaya devam edecek. Sistem, yükleme rampaları da dahil olmak üzere tüm trafik koşullarında çalışacak. Çok daha sessiz sıfır yayımlı araçlar ana dayanak noktası haline geldiğinden, kamyonların etrafındaki yaya güvenliği özellikle önemli. Sistem, yükleme ve boşaltma, kontroller ve şarj etme ve yakıt doldurma dahil olmak üzere tipik operasyonların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için aracın etrafındaki yayaları vurgulayacak. Yüksek güçlü şarj ve hidrojen yakıt ikmali sırasında güvenli çalışma da algılama ve kayıt özellikleriyle desteklenecek.

Plus CEO’su ve Kurucu Ortağı David Liu, şunları söyledi: “Sıfır yayımlı bir geleceği desteklemekten ve Nikola’nın gelişmiş sürücü yardımı özelliklerinin temelindeki güvenlik sistemini sağlamaktan gurur duyuyoruz. Son derece otomatik çözümümüz PlusDrive’ın kanıtlanmış ticari hazırlığı, ortaklarımız için devreye sokmayı hızlandırıyor ve kamyon taşımacılığı endüstrisi için güvenlik ve sürdürülebilirlik için yeni bir çıta belirliyor.“

PGT Trucking ve Christenson Transportation dahil olmak üzere çok sayıda filo, 2023’ün sonlarında piyasaya sürülecek olan ilk Nikola PlusDrive özellikli kamyonların pilot kullanımını yapmayı kabul etti. Filoların sisteme yoğun ilgisi göz önüne alındığında Nikola, sistemi iyileştirmeye devam etmek için filolar ve Plus ile işbirliği yapmak üzere bir Gelişmiş Sürücü Yardımı Müşteri Konseyi kuruyor.

PGT Trucking Başkanı Gregg Troian, şu açıklamayı yaptı: “PGT Trucking, filomuza yenilikçi teknoloji ve donanım uygulamak için Nikola gibi benzer düşünen şirketlerle stratejik ortaklık kurarak, Future of Flatbed aracılığıyla taşımacılık endüstrisini ilerletmeye kararlı. Bu kamyonları gerçek dünya uygulamalarında kullanarak, güvenlik standartlarını yükselterek ve sürücülerimiz için yaşam tarzını iyileştirerek Nikola PlusDrive özellikli birimlerin devam eden gelişimine etkin olarak katılacağız.”

Christenson Transportation Başkanı Don Christenson da şu yorumda bulundu: “Christenson Transportation, müşterilerimizin ve hizmet verdiğimiz toplulukların hedeflerini karşılamak üzere karbon yayımlarımızı düşürmek için piyasadaki en güvenli teknolojiye yatırım yaptı ve yapmaya devam ediyor. Mevcut Nikola Tre BEV ve hidrojen elektrikli araçla birlikte Nikola PlusDrive özellikli kamyonlar, bu vizyona ulaşmamıza ve sürücülerimiz için iş-yaşam dengesini iyileştirmemize yardımcı olmada önemli bir rol oynayacak. Bu yıl bu kamyonları kullanan ilk müşterilerden biri olmaktan ve bu yenilikçi teknolojinin piyasaya sürülmesinde etkin rol oynamaktan gurur duyuyoruz.“

Nikola, PlusDrive’lı Sınıf 8 Elektrikli Kamyon Üreten İlk ABD’li Üretici Olacak
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.