Onur Talay: Navlun Fiyatları Üzerinden Ayakta Kalmaya Çalışmak Doğru Değil

featured

Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay, lojistik sektöründe işlerin zorlaştığını ve rüzgarın kesildiğini belirterek, “Bazı firmalar ayakta kalmak için navlun fiyatları üzerinden bel altı vurarak ayakta kalmaya çalışıyor. Bu durumu doğru bulmuyorum” dedi.

Türkiye’deki Lojistik Sektörünün Mevcut Durumu ve Geleceğin Lojistik Tasarımları başlıklı panelde konuşan Sarp Intermodal CEO’su Onur Talay, sürdürülebilir bir yapı oluşturulmadan global bir marka olmanın kolay olmayacağını ifade etti.

Talay, kredilerdeki zorluklar ve yaşanan sorunlar nedeniyle yatırımların yurtdışına kaydığını belirtirken, sürdürülebilir bir yapı içinde Türkiye’nin global oyuncular çıkarabileceğini ancak bunun sağlanmaması durumunda bunun mümkün olamayacağını vurguladı.

“Türkiye’de şu anda yüzde 9 faizle borçlanırken, Avrupa’da yüzde 1-1,5 seviyelerinde” diyen Talay, konteyner taşımacılığı yaptıklarını ve iş gereği yatırım yapmaları gerektiğini ancak bu şartlar altında bunun çok zor olduğunu söyledi.

Talay, “Bunu destekleyecek bir altyapı olmadığı sürece, yatırımın önünü açacak bürokratik engelleri aşamadığımız sürece global bir marka olmak kolay değil” dedi.

Navlun fiyatları üzerinden yaşanan rekabete dikkat çeken Talay, “Pandemi ve Rusya-Ukrayna krizi döneminde rüzgar arkamızdaydı. Ancak şimdi rüzgar kesildi. Bu dönemde ayakta kalmaya çalışacağız. Bel altı vurmak doğru değil. Navlun fiyatları inanılmaz seviyelere düşmüş durumda. Ayakta kalmak için navlun fiyatlarıyla rekabet etmek bana doğru gelmiyor. Navlundaki istikrarı sağlamakta fayda var” şeklinde konuştu.

Onur Talay: Navlun Fiyatları Üzerinden Ayakta Kalmaya Çalışmak Doğru Değil

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.