Otomotiv Sektörü Denetim Altında: Ticaret Bakanı, Fiyat Hareketlerini İnceleyecek

featured

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv sektöründeki sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarındaki değişiklikleri değerlendirmek üzere sektör temsilcileriyle bir araya gelecek. Yetkili bayiler, distribütörler ve ikinci el otomobil ticareti yapan temsilcilerin katılacağı toplantıda, otomotiv sektörü detaylı bir şekilde incelenecek ve sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte ele alınacak.

Son dönemde tartışmalara neden olan otomotiv sektöründe arz ve talep dengesinin bozulduğu eleştirileri üzerine Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bu çerçevede Ticaret Bakanı Bolat, görevine başladıktan sonra ilk sektör toplantısını 19 Haziran’da otomotiv sektörü temsilcileriyle gerçekleştirecek.

Toplantıda, yetkili bayiler, distribütörler ve ikinci el otomobil ticareti yapan temsilcilerin yanı sıra otomotiv sektörü kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek ve sektörün tüm paydaşları masaya yatırılacak.

Denetimler 3 Ana Başlık Altında Yapılıyor

Ayrıca, otomobil satışlarına yönelik denetimler devam ediyor ve 3 ana başlık altında gerçekleştiriliyor.

Bu başlıklardan biri olan 6 ay 6 bin kilometrelik satış kısıtlamasıyla ilgili açıklanan verilere göre, 35 milyon 110 bin lira tutarında idari para cezası uygulanmıştır. Stokçuluk yapan satıcılar da en yüksek düzeyde cezalandırılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda Haksız Fiyat Denetleme Kurulu, stokçuluk yapan yetkili bayilere 8 milyon 292 bin lira idari para cezası vermiştir.

Sıfır otomobil satışlarında önemli bir konu olan aksesuar zorunluluğu da denetimler kapsamında ele alınmıştır. Bazı bayilerin aksesuarı zorunlu tutarak fahiş fiyatlar uygulamasına karşı da denetimler gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, ilgili bayilere 17 milyon 834 bin lira ceza uygulanmıştır.

Otomotiv Sektörü Denetim Altında: Ticaret Bakanı, Fiyat Hareketlerini İnceleyecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.