Scania, Türkiye’ye Yönetim Ekibiyle Bir Üst Düzey Ziyaret Daha Gerçekleştirdi

featured

Dünyanın önde gelen ağır ticari araç markası Scania, Türkiye’ye olan güvenini bir kez daha göstermek için üst düzey yöneticilerini ülkemize göndermeye devam ediyor. Kısa bir süre önce Traton Grup CEO’su, Yönetim Kurulu üyesi ve Scania CEO’su Christian Levin’in Türkiye ziyaretinin ardından, Scania Satış Operasyonları Başkan Yardımcısı Caroline Gustaffson da ülkemize geldi.

Caroline Gustaffson, Doğuş Otomotiv Scania yetkilileriyle görüşmeler yapmak üzere İstanbul’dan sonra Bursa Koçaslan Scania Yetkili Satıcı ve Servisi’ni ziyaret etti. Daha sonra İzmir’e geçerek Scania Yetkili Satıcı ve Servisi ile Ankara Ağır Vasıta tesislerini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Caroline Gustaffson’un İzmir ziyaretine, Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel ve Scania Liaison Office Türkiye Yönetici Direktörü Per Stümer de katıldı.

“Scania, Türkiye pazarını yakından takip ediyor”

Scania Satış Operasyonları Başkan Yardımcısı Caroline Gustaffson, 100’den fazla ülkede faaliyet gösterdiklerini ve Türkiye pazarını yakından takip ettiklerini belirtti. Gustaffson, Doğuş Otomotiv ile sürekli iletişim halinde olduklarını ve iş birliklerini daha da ileriye taşıyabileceklerine inandıklarını ifade etti. Ayrıca, 2016 yılında Türkiye’de bir irtibat ofisi kurduklarını ve önümüzdeki dönemlerde de iş birliklerine devam edeceklerini vurguladı.

Caroline Gustaffson, Scania’nın dünya lideri bir taşımacılık çözümleri sağlayıcısı olduğunu belirtti ve satış ve servis ağlarıyla müşterilere en yakın stratejik noktalarda yer aldıklarını söyledi.

“Sürdürülebilir taşımacılık hedefimize odaklandık”

Caroline Gustaffson, Scania’nın öncelikli hedefinin her zaman sürdürülebilir taşımacılık olduğunu söyledi. Ayrıca şunları ekledi:

“2022 yılında yarı iletken ham madde sorunu gibi birçok sektörde yaşanan tedarik sorunlarıyla karşılaştık. Bu sorunlar 2023 yılını da etkiledi. Türkiye pazarının da bu tedarik sorunundan etkilendiğinin farkındayız. Ancak, tüm bu olumsuzluklara rağmen 2023 yılının ilk çeyreğinde ciddi bir büyüme kaydettik. Avrupa’da da araç teslimatları yüzde 36 oranında arttı.”

Gustaffson ayrıca, Scania’nın üretim problemleriyle ilgili çalışmalarını odakladığını ve 2023 yılındaki üretimi istedikleri seviyelere çektiklerini belirtti. Yeni modeli SUPER’ı pazara sunduklarını ve mevcut araç üretimlerinin de devam ettiğini ifade etti. Aynı anda iki farklı modelin üretimi ve farklı hammadde tedariğini yönetmenin üretim sürecine baskı getirdiğini vurguladı. Ancak, tüm bu zorluklara rağmen üretimlerine istikrarlı bir şekilde devam ettiklerini söyledi.

“Doğuş Otomotiv’i stratejik ortağımız olarak görüyoruz”

Scania Liaison Office Türkiye Yönetici Direktörü Per Stümer, Scania’nın Türkiye’deki stratejik ortağı olarak Doğuş Otomotiv ile uzun süredir çalıştıklarını belirtti. Müşteri memnuniyetinin önemine vurgu yaptı ve sadece satışta değil, satış sonrasında da müşteri memnuniyetine odaklandıklarını söyledi. Stümer ayrıca, Scania’nın kaliteli araçlar üretmek üzerine odaklandığını ve müşterilerin yanı sıra yetkili satıcı ve servislerin de memnuniyetini sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Tüm tarafların Scania iş birliğinden memnuniyetle ayrılmasının hedeflendiğini belirtti.

“Toplam Pazar yüzde 66 arttı”

Doğuş Otomotiv Scania Satış Müdürü Bayazıt Canbulat, 2023 Ocak-Mayıs döneminde toplam pazarın yüzde 66 oranında büyüdüğünü belirtti. Canbulat, taleplerin hala devam ettiğini ve bu yıl sonunda toplam pazarın 30 bin adedi geçeceğini öngördüklerini ifade etti. Scania’nın pazar payının şu anda yüzde 9-10 arasında olduğunu ve Türkiye’de ithal pazar birincisi olarak yoluna devam ettiğini açıkladı.

Ankara Ağır Vasıta

2006 yılından bu yana hizmet veren Ankara Ağır Vasıta, toplam 3 şehirde Akdeniz Ağır Vasıta ve Konya Ağır Vasıta adlarıyla Scania yetkili satıcı ve servisi olarak faaliyet gösteriyor. Ankara Ağır Vasıta tesisleri, İzmir’de bulunan ve aynı anda 14 araca kadar hizmet verebilen bir tesis olup toplam 10 bin metrekarelik alanda satış, servis, yedek parça ve ikinci el hizmetlerini 60 personel ile sağlamaktadır.

Yüzde 100 Scania Super

Scania, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında sürekli iyileştirme felsefesine dayanan vizyonuyla sektörde yeniliklere öncülük etmeye devam etmektedir. Scania, elektrikli mobilite atağından önce mevcut içten yanmalı motorlarını son kez geliştirerek yakıt ekonomisi konusunda büyük beğeni ve tercih kazandı. Yeni amiral gemisi olan SUPER, yüzde 100 Scania mühendisliği ile geliştirilen bileşenleri ve kullanıcıların tam notunu alan özellikleriyle dikkat çekmektedir. SUPER, 2024 yılının 2. çeyreğinde Türkiye yollarına çıkacak şekilde hazırlanmaktadır.

Tamamen Scania tarafından tasarlanan ve İsveç mühendislik kalitesini yansıtan yeni şasi, şanzıman, diferansiyel, D formlu yakıt deposu, daha güçlü retarder ve motor, SUPER’ın farkını ortaya koymaktadır. SUPER, sadece SCR kullanarak emisyon normlarına uyum sağlamaktadır. Yeni 13 litrelik motorlar, en son Opticruise G33 şanzımanlarla birleştirilerek hızlı vites değişimi ve kesintisiz torkla benzersiz bir sürüş deneyimi sunmaktadır.

Scania, Türkiye’ye Yönetim Ekibiyle Bir Üst Düzey Ziyaret Daha Gerçekleştirdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.