1. Haberler
  2. Otomotiv
  3. Tedarik Sorunları İkinci El Otomobil Talebini Artırıyor, Bayram Dönemi Hareketli Geçiyor

Tedarik Sorunları İkinci El Otomobil Talebini Artırıyor, Bayram Dönemi Hareketli Geçiyor

featured

Kurban Bayramı’nın yanı sıra yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, sıfır araç tedarikinde yaşanan aksamalar ikinci el otomobil piyasasını canlandırdı. Tatili memleketlerinde veya tatil beldelerinde geçirmek isteyen birçok kişi, ikinci el otomobile yönelerek satışları Haziran’ın ilk iki haftasında Mayıs’ın son iki haftasına göre ortalama yüzde 25 artırdı. VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, ikinci el araçların bu dönemde yatırım aracı olarak da tercih edilmeye başlandığına dikkat çekerek artışın nedenlerini değerlendirdi.

Okulların kapanması ve tatil sezonunun başlamasıyla birlikte, en yüksek araç satışlarının yaz aylarında gerçekleştiğini belirten Gözelekli, şu şekilde ifade etti:

“Kurban Bayramı ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıfır araç bulamayan vatandaşlar, ikinci el araçlara yöneldi. Çünkü genellikle yaz aylarında araç satın almak isteyenlerin sayısı artar ve stoklar hızla tükenir. Ancak tatil sezonu başlamadan önce araç satın almak, istenilen aracın daha kolay ve daha uygun fiyatlarla bulunmasını sağlayarak alıcılara daha geniş seçenekler sunar. Bu nedenle bu dönemde ikinci el araç satışlarında yaklaşık yüzde 25 oranında bir artış yaşanıyor.

Değer Kazancı Altını ve Dövizi Geride Bıraktı

Yaşanan hareketliliğin bir başka önemli nedeni ise ikinci el araçların 2022’nin başından bu yana yüksek oranda değer kazanmasıdır. Piyasadan yaptığımız analizlere göre, ikinci el araçlar Ocak 2022’den Nisan 2023’e kadar olan 16 aylık süreçte ortalama yüzde 87 değer kazandı. Bu oran, altında yüzde 58 ve dövizde yüzde 43 olarak kaldı. Bu süreçte ikinci el araç alıcılarının, döviz ve altın tercih edenlere göre daha kazançlı olduğu söylemleri giderek artıyor. Bu nedenle otomobil ihtiyacı olan vatandaşlara, bir an önce harekete geçmelerini tavsiye ediyoruz.”

“Sıfır Araç Sayısı Türkiye Pazarında Son 10 Yılda Azalıyor”

Serdıl Gözelekli, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre Türkiye’de sıfır araç arzının son 10 yılda sürekli olarak azaldığına dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Dünya genelinde yeni araç arzı, pandemi öncesinden 2022 yılına kadar 7,2 milyon adet azaldı. Türkiye’de ise 2013 yılında pazara sunulan sıfır araç sayısı 700 binden, 2022’de yıllık 450 bine kadar geriledi. Günümüzde kullanıcılar sıfır araç bulmakta zorlanıyor ve bulduklarında yeni bir araç alabilmek için ekstra ücretler ödemek zorunda kalıyor. Bu durumun müşteri odaklı bir yaklaşım olmadığını düşünüyoruz. Hükümetin bu sorunu çözmek için çaba gösterdiğini görmek bizi memnun ediyor. Biz de VavaCars olarak her zaman müşterinin yanındayız.”

Tedarik Sorunları İkinci El Otomobil Talebini Artırıyor, Bayram Dönemi Hareketli Geçiyor
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.