1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. TEMSA, Enerjisa Enerji ile İş Birliği Yaparak Güneş Enerjisiyle Otobüs Üretecek

TEMSA, Enerjisa Enerji ile İş Birliği Yaparak Güneş Enerjisiyle Otobüs Üretecek

featured

TEMSA, Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticilerinden biri olarak bilinen ve Sabancı Holding ve PPF Group ortaklığıyla faaliyet gösteren bir şirkettir. Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji çözümlerine odaklanan Enerjisa Enerji ise Türkiye’nin enerji dönüşümünde öncü bir rol oynamaktadır. Bu iki şirket arasında önemli bir iş birliği gerçekleşmiştir. Enerjisa Enerji’nin, TEMSA’nın Adana’daki otobüs fabrikasında hayata geçirdiği 850 kWp gücündeki çatı üzeri güneş enerjisi santrali projesi sayesinde yıllık olarak 1.194 MWh elektrik üretimi sağlanacaktır. Bu yeşil enerji miktarı, 398 hanenin elektrik tüketimine denk gelmektedir.

Bu iş birliği, TEMSA’nın üretim sürecinde önemli bir bölümünün yenilenebilir enerjiden sağlanmasını sağlayan 1.890 güneş panelinin Adana’daki otobüs fabrikasının çatısına kurulmasıyla gerçekleşmektedir. Bu proje, yerinde enerji üretimi prensibiyle sürdürülebilirlik alanında sektöre örnek olacak bir uygulamadır. Güneş enerjisiyle sağlanan 1.194 MWh elektrik üretimiyle beraber 774 ton karbon salınımının önüne geçilecektir.

İş birliği kapsamında hayata geçirilen çatı üzeri güneş enerjisi santrali projesi, işletmelerin enerji tüketiminde verimlilik sağlayarak tasarruf etmelerini, enerji verimliliğini artırmalarını ve TEMSA’nın sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmalarını amaçlamaktadır.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, Enerjisa Enerji olarak müşterilerine yenilenebilir enerji teknolojilerine erişim sağlama konusunda köprü görevi üstlendiklerini belirtmiştir. Aynı zamanda İşimin Enerjisi çözümleriyle enerji tasarrufu sağlandığını ve temiz enerji üretimine katkıda bulunulduğunu ifade etmiştir. Pınar, iklim krizinin tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu ve enerji şirketi olarak sorumluluklarının farkında olarak hareket ettiklerini vurgulamıştır.

TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu ise TEMSA’nın sürdürülebilirlik ilkelerini faaliyetlerinin temeline yerleştirdiklerini ve çevre dostu teknolojilerin kullanılması ve enerji tasarrufu önlemleri konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirtmiştir. TEMSA’nın 2025 yılına kadar şehir içi otobüs segmentinde ürettiği araçların yüzde 50’sinin alternatif yakıtlı olmasını hedeflediğini dile getirmiştir. Enerjisa Enerji ile gerçekleştirilen iş birliği sayesinde güvenilir ve temiz enerji üretimi sağlanarak şirketin ve ülkenin sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacaklarından dolayı mutlu olduklarını ifade etmiştir.

TEMSA, Enerjisa Enerji ile İş Birliği Yaparak Güneş Enerjisiyle Otobüs Üretecek
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.