Ticaret Bakanlığı, Hizmet İhracatında 120 Milyar Dolar Hedefliyor

featured

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin hizmet ihracatının ilk 4 ayda 25,8 milyar dolar olduğunu ve yıl sonunda 120 milyar doları aşmayı hedeflediğini duyurdu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla turizm, ulaştırma, sağlık turizmi, bilişim ve yazılım, dizi film ihracatı gibi farklı sektörlerde ihracatı geliştirme ve destekleme çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Son 20 yılda Türkiye’nin hizmet ihracatında 6 kat artış yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatının 2022’de yüzde 47 artarak 90,5 milyar doları aştığı vurgulandı. Bu sayede 50 milyar dolarlık hizmet fazlasının, cari açığı kapatmada önemli bir rol oynadığı ifade edildi.

Açıklamada, Türkiye’nin uluslararası alanda hizmet ihracatındaki başarısının görüldüğü ve dünya genelinde yüzde 1,3’lük payla 23. sıraya yükseldiği belirtildi. Geçen yıl elde edilen hizmet ihracatındaki artışla Türkiye’nin, İspanya’dan sonra dünyadaki ilk 30 ihracatçı ülke içinde en yüksek artış oranına sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu yılın ilk 4 ayında hizmet ihracatının yüzde 22,6 oranında artarak 25,8 milyar dolara ulaştığı hatırlatıldı.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında 120 milyar dolar hedefine ulaşmayı planlıyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak 2023 yılı itibarıyla hizmet sektörlerine 774 milyon 730 bin 132 lira kaynak aktarımı gerçekleştirilmiş olup, 2023 yılı için ayrılan bütçe toplamı ise 2,5 milyar liradır.

Ticaret Bakanlığı olarak, yüksek katma değerli, fikri mülkiyeti yoğun, yaratıcılığın ve yenilikçiliğin öne çıktığı günümüzde, alt sektörlerimiz ve kalemlerimizde TCMB Ödemeler Dengesine net fazla kazandıran yatırımlarımızı ve desteklerimizi artırarak hedeflerimize emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.”

Ticaret Bakanlığı, Hizmet İhracatında 120 Milyar Dolar Hedefliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.