1. Haberler
  2. Lojistik
  3. TİO Yetki Belgesinde Şartlar Değişti

TİO Yetki Belgesinde Şartlar Değişti

featured

Yönetmelik ile daha önce aranan en az 300.000 TL sermayeye sahip olunması şartı en az 150.000 TL sermayeye sahip olunması olarak değiştirildi. Ayrıca TİO yetki belgesi bulunan gerçek veya tüzel kişilerin, mevcut TİO yetki belgesi geçerlilik sürelerine 10 yıl ilave edileceği belirtildi.

27 Ağustos 2022 tarihli ve 31936 sayılı Resmi Gazete’de “Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği” yayınlandı. Yayınlanan yönetmelik ile daha önce aranan en az 300.000 TL sermayeye sahip olunması şartı en az 150.000 TL sermayeye sahip olunması olarak değiştirildi. Yönetmelikte mesleki yeterlilik şartı olarak en az bir adet ÜDY3 türü ve en az bir adet ODY3 türü mesleki yeterlilik belgesine sahip kişileri istihdam etme şartı getirildi.

Ayrıca yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre adlarına C2, C3, G1, G2, G3, G3*, H1, H2, K1, K1(Ö), K1*, K3, K3*, L1, L2, M1, M2, N1, N2, P1 veya P2 yetki belgesi düzenlenen ve söz konusu yetki belgesi geçerli bulunan gerçek veya tüzel kişilerin bu Yönetmelik kapsamında TİO yetki belgesi almak üzere müracaat etmesi halinde; yetki belgesinin ilk düzenlendiği tarih esas alınarak yönetmelikte yer alan tabloya göre TİO yetki belgesi ücreti belirleneceği ve bu ücretin tahsil edilerek adlarına TİO yetki belgesi düzenleneceği bildirilmiştir. Bu kapsamda olmayan gerçek veya tüzel kişilerin, TİO yetki belgesi almak üzere müracaat etmesi halinde, müracaat sahiplerine yetki belgesi ücretinde yüzde 40 indirim uygulanacağı, Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce TİO yetki belgesi bulunan gerçek veya tüzel kişilerin, mevcut TİO yetki belgesi geçerlilik sürelerine 10 yıl ilave edileceği belirtildi.

Belirtilen indirimlerin 14 Temmuz 2023 tarihine kadar uygulanacağı bildirilmiştir.

Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız!

TİO Yetki Belgesinde Şartlar Değişti
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.