Toyota, Sahte Şanzımanlı Bir Elektrikli Otomobil Geliştiriyor

featured

Toyota, sahte bir şanzımanla donatılmış yeni bir elektrikli otomobil üzerinde çalışmalara başladı. Peki, bunun nedeni nedir?

Japon otomobil devi Toyota, testlere başlayarak sahte bir manuel vites kutusuyla donatılmış bir elektrikli otomobil üzerinde çalışmaya başladı. Bu otomobil, sürücülere vites değiştirme deneyimini simüle etmelerine olanak sağlayacak, ancak aracın sürüş performansını hiçbir şekilde etkilemeyecek.

Elektrikli otomobil henüz geliştirme aşamasında olsa da, sahte şanzımanın son derece gerçekçi olacağı söylenmektedir. Sürücüler, vites kullanımını başaramazlarsa araç “stop” bile edebilecektir. Bunun yanı sıra, gelecekteki Toyota elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorun sesini taklit eden hoparlörlerle donatılabilecektir.

Uzmanlar Eleştiri Getirdi

Sahte kontroller, sürücülere manuel vitesli bir araç kullanma deneyimini tam anlamıyla yaşatabilecektir. Ancak bu fikir, elektrikli otomobilleri gerçek özelliklerinden farklı bir şekilde sunma fikrini desteklemeyen uzmanlar tarafından eleştirilmektedir.

Toyota’nın projesi üzerinde çalışmalarına devam ederken, Amerikan Tesla şirketi ise elektrikli araçlarını güvenlik nedenleriyle yarı şarj seviyesinde teslim etme kurallarını değiştirme kararı aldı. Şirket, elektrikli araçlarını %50 şarjla müşterilere sunmaya başlayacaktır.

Toyota, Sahte Şanzımanlı Bir Elektrikli Otomobil Geliştiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.