1. Haberler
  2. Aktüel
  3. Türk Hava Yolları, 90. Yılını Kutluyor

Türk Hava Yolları, 90. Yılını Kutluyor

featured

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları, 90 yıldır sürdürdüğü bayrak taşıma misyonunu yeni reklam filminde izleyicilere geçmişten günümüze bir zaman yolculuğu sunarak kutluyor.

Türk Hava Yolları’nın 90 yıllık başarısını anlatan reklam filminde, 1933 yılında 5 uçak ve sınırlı sayıda çalışanla başlayan yolculuğun nasıl bugünlere geldiği anlatılıyor. Filmin odak noktası, 1933 yılında havalandıktan sonra 2023 yılında İstanbul’a iniş yapan ilk uçağın hikayesi.

Türk Hava Yolları, son 20 yılda büyük bir ivme kazanarak filo sayısını 418’e, uluslararası destinasyon sayısını 344’e ve çalışan sayısını 82.000’e kadar yükseltti.

Film, Türk Hava Yolları’nın kuruluşundan itibaren Türkiye’nin değerli lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzaladığı kuruluş belgesiyle başlıyor ve 1933 yılında kalkış yapan bir uçağın 2023 yılında İstanbul’a varışını gösteriyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Türk Hava Yolları, bugün Türkiye’nin ve dünyanın en değerli markalarından biri haline geldi. 90 yıllık bu yolculukta bize destek veren 82.000 çalışanımıza teşekkür ediyoruz. Bu film, beklenmedik bir şekilde 90 yıllık yolculuğumuzu anlatıyor. Türk Hava Yolları’nın 90. yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında gurur duyulacak bir işe imza attığımızın farkındayız” dedi.

Reklam filminde kullanılan Curtiss Kingbird D2 model uçağı ise orijinal boyutlarıyla yeniden yapıldı. 1,7 ton ağırlığında, 17 metre kanat açıklığına, 11 metre uzunluğa ve 4 metre yüksekliğe sahip olan maket uçak, 2 ayda tamamlandı. Ayrıca, uçağın gökyüzünde görüldüğü sahneler CGI (Bilgisayar tabanlı görsel oluşturma) teknolojisi kullanılarak canlandırıldı. Maket uçağın ilerleyen tarihlerde genel müdürlük binası bahçesinde sergilenmesi planlanıyor.

Türk Hava Yolları, 90. Yılını Kutluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.