1. Haberler
  2. Etkinlikler
  3. Türk İhracatçıları Çin Pazarına Odaklanıyor: Çin Uluslararası İthalat Fuarı

Türk İhracatçıları Çin Pazarına Odaklanıyor: Çin Uluslararası İthalat Fuarı

featured

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, 5-10 Kasım 2023 tarihleri arasında Şanghay’da düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı ile Türk ihracatçılarına büyük fırsatlar sunmaktadır. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, pandemi sonrasında ilk kez fiziksel katılımın gerçekleşeceği fuara, Çin pazarında büyümek isteyen Türk ihracatçılarını davet etmektedir.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Çin’in dünyanın en çok ithalat yapan ikinci ülkesi olduğunu hatırlatarak, Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na katılmak isteyen Türk ihracatçılarını cesaretlendirmektedir. Türkiye’nin Çin’den 41 milyar doların üzerinde ithalat yaparken ihracatının 3 milyar doları geçmediğine dikkat çeken Eskinazi, bu dengesizliği düzeltmek amacıyla 2019’dan beri Çin’e yönelik ihracat potansiyeli taşıyan ürünlere odaklanarak pazar paylarını artırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtmiştir. Ege İhracatçı Birlikleri olarak Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na dördüncü kez milli katılımı organize edeceklerini ve şu ana kadar ağırlıklı olarak tarım sektörlerinden 10 firmadan başvuru aldıklarını ifade etmiştir. Sanayi sektörlerinden katılımı artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirten Eskinazi, ileri teknoloji üretim yapan Türk firmalarının ve markalarının temsil edildiği fuara yoğun bir talep beklediklerini dile getirmiştir. Ayrıca, Çin İthalat Bürosu tarafından 12 Temmuz’da İstanbul Shangri-La otelinde düzenlenecek bir tanıtım toplantısında işbirliği protokolüne imza atacaklarını duyurmuştur.

127 ülkeden 2 bin 800 firmanın katıldığı fuar

Başkan Eskinazi, geçen yıl Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na 127 ülkeden 2 bin 800 firma katıldığını belirtmiştir. Geçen sene fuar kapsamında 73 milyar dolarlık iş hacmi oluşturulduğunu ifade etmiştir. Hizmetler, Otomobil, Akıllı Endüstri ve Bilgi Teknolojileri, Tüketici Ürünleri, Medikal Ekipmanlar ve Sağlık Ürünleri, Gıda ve Tarımsal Ürünler gibi farklı alanlarda ayrı salonlar bulunmaktadır. Başvuruların 14 Temmuz tarihine kadar devam edeceğini belirten Eskinazi, Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Uzak Ülkeler Eylem Planı içinde Çin’in yer aldığını ve Türk ihracatçılarının uzun yıllardır üzerinde yoğun çalışmalar yaptıkları bir pazar olduğunu vurgulamıştır. Ege İhracatçı Birlikleri olarak 2019 yılını “Çin Yılı” ilan ettiklerini ve o zamandan beri Türkiye ile Çin arasındaki ticareti dengeli bir şekilde artırmak için çaba sarf ettiklerini belirtmiştir.

Türk İhracatçıları Çin Pazarına Odaklanıyor: Çin Uluslararası İthalat Fuarı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.