1. Haberler
  2. Lojistik
  3. Türkiye, Anadolu’ya 19 Yeni Lojistik Merkez Kuruyor

Türkiye, Anadolu’ya 19 Yeni Lojistik Merkez Kuruyor

featured

Türkiye’nin, ulaştırma ve lojistik sektöründeki hedeflerine ulaşmak amacıyla yeni bir adım attığı duyuruldu. Anadolu’ya kurulacak 19 lojistik merkez, Avrupa-Çin ticaret trafiğinde önemli bir rol oynayacak ve 600 milyar dolarlık ticaretin seyrini değiştirecek. Orta Koridor olarak adlandırılan bu proje, deniz yoluna kıyasla ulaşım süresini 15 gün kısaltarak Türkiye’nin Asya’daki yük trafiğini hafifletmeyi hedefliyor.

Türkiye’nin kuracağı 19 lojistik merkeziyle Orta Koridor projesi, Çin’den Avrupa’ya uzanan ticaret yolunda ürün boşaltımı ve depolama merkezi olarak ön plana çıkacak. Bu proje, Türkiye’nin son dönemdeki önemli atılımlarından biri olarak görülüyor ve tarihi İpek Yolu’nun canlandırılması için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ekrem Serim, Kuru Limanlara İlişkin Hükümetlerarası Anlaşma hakkında yaptığı açıklamada, anlaşmanın denize çıkışı olmayan ülkelerle yüksek maliyet sorunlarına sahip bölgelerin gelişmesine imkan sağladığını belirtti. Serim ayrıca, kuru limanların Türkiye’nin ulaştırma ana planında da yer aldığını ve Çin üzerinden gelecek yük trenlerinin transit geçişlerinin yanı sıra yük boşaltma alanları olarak da kullanılacağını ifade etti.

Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Samsun Gelemen, Ankara Kazan ve Kayseri Boğazküprü kuru liman yerleri belirlendi. Ayrıca Bozüyük Bilecik, Gökköy Balıkesir, Habur, Halkalı İstanbul, Hasanbey Eskişehir, Kaklık Denizli, Kars, Kayacık Konya, Köseköy İzmit, Mardin, Palandöken Erzurum, Sivas, Türkoğlu Kahramanmaraş, Uşak, Yenice Mersin ve Yeşilbayır İstanbul bölgeleri de kuru limanlara dönüştürülecek.

Orta Koridor Girişimi, Türkiye’den başlayarak Kafkasya, Türkmenistan, Kazakistan, Orta Asya ve Çin’e uzanan bir planı içeriyor. Deniz yoluna kıyasla daha hızlı ve ekonomik olan Orta Koridor, 2 bin kilometre daha kısa bir rota sunarak ulaşım süresini 15 gün kısaltıyor. 600 milyar dolarlık Avrupa-Çin ticaret trafiğinin seyrini değiştirecek bu proje kapsamında pek çok yer Anadolu’da lojistik merkez olarak kullanılacak.

Türkiye, Anadolu’ya 19 Yeni Lojistik Merkez Kuruyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.