UND Hazar Geçişli Orta Koridor’un Geliştirilmesi için İşbirliği Çağrısı Yaptı

featured

Forumda önde gelen ülkelerin kalkınma modeli, Orta Doğu’nun kalkınması, dijital ekonomi, yeşil enerji ve Türk dilli konuşan ülkelerin ekonomik işbirliği konuları ele alandı.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Forum kapsamında düzenlenen ve Hazar ve Orta Koridor’un güçlendirilmesi konusunun ele alındığı panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Alper Özel, panelde yaptığı konuşmada Türkiye-Azerbaycan taşımacılık ilişkilerinde son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerin iki ülke ticaretinin yanı sıra Avrupa-Asya ticaretine sağlayacağı katkılara değindi. Türk Dünyasının ekonomik bütünleşmesinin en önemli unsurlarından biri olan Trans-Hazar Uluslararası Ulaşım Koridoru’nun (Orta Koridor) son yıllarda uluslararası ticaret erbabının ve tedarik zincirlerinin odak noktasında olduğuna dikkat çeken Alper Özel, Orta Koridor güzergahındaki ülkelerin lojistik alanında benimsenen birtakım yapay ve korumacı kısıtlamaların etkileri üzerinden küresel lojistik performans endeksindeki sıralamalarda potansiyelin çok gerisinde olduklarını belirtti. Özel, Orta Koridor’un dünya ekonomisi ve ticaretinin gelişimi için kilit konumunun güçlendirilmesi için tüm güzergah ülkelerinin lojistik alanındaki işbirliklerini artırmaları gerektiğini vurguladı.

UND Hazar Geçişli Orta Koridor’un Geliştirilmesi için İşbirliği Çağrısı Yaptı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.