1. Haberler
  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR
  3. Volvo’da Tesla’nın Elektrikli Araç Şarj Standardını Benimsedi

Volvo’da Tesla’nın Elektrikli Araç Şarj Standardını Benimsedi

featured

Tesla’nın elektrikli araç şarj standardı NACS, artık Volvo tarafından da benimseniyor. Volvo, Tesla’nın teknolojisini kullanarak elektrikli otomobillerinin Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) portunu entegre edeceğini duyurdu.

Volvo’nun mevcut ve yakın zamanda duyurulan modelleri, 2024’ün ilk yarısından itibaren Supercharger istasyonlarına adaptör aracılığıyla bağlanabilecek. 2025’ten sonra üretilecek modellerde ise NACS konektörü standart olarak yer alacak. Bu sayede Volvo’nun elektrikli otomobilleri, Supercharger istasyonlarına adaptörle bağlanabilecek.

Volvo, Tesla’nın teknolojisini benimseme sebebini “sürücülerin kolay ve kullanışlı bir şarj ağına erişmesini sağlamak” olarak açıkladı. Anlaşma kapsamında, elektrikli Volvo sahipleri 12.000 hızlı şarj noktasına daha erişebilecek ve Tesla istasyonlarını Volvo Cars uygulaması üzerinden bulabilecekler.

Volvo, Tesla’nın şarj standardını benimseyen ilk Avrupalı marka oldu. Önceden Ford ve GM tarafından benimsenen NACS standardına Rivian da katıldı. Bununla birlikte, diğer otomobil üreticileri Tesla’nın teknolojisini kullanma konusunda hala kararsızlık yaşarken, Volvo bu adımıyla öncü bir rol üstleniyor.

Tesla’nın NACS standardı, 2012 yılından beri Tesla otomobillerinde kullanılmaktaydı ve geçtiğimiz yıl herkesin kullanımına açık hale getirildi. Bu standardın giderek daha fazla benimsenmesiyle evrensel bir standart olma yolunda ilerliyor.

Ancak diğer otomobil devleri Tesla’nın teknolojisini kullanma konusunda bazı kararsızlıklar yaşamaktadır. Stellantis ve Hyundai gibi şirketler NACS’i değerlendirme aşamasındadır. Ancak bu geçiş süreci bazı zorluklarla karşılaşabilir, çünkü Hyundai ve Porsche gibi üreticilerin mevcut Supercharger’lardan daha hızlı şarj sağlayan kendi şarj altyapıları bulunmaktadır.

Volvo’da Tesla’nın Elektrikli Araç Şarj Standardını Benimsedi
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.