1. Haberler
  2. Depo & Antrepo
  3. “Yayıncılar, Depo Maliyetlerindeki Artışa Çözüm Arayışında: İstanbul Ticaret Odası’nda Sektörel Toplantı”

“Yayıncılar, Depo Maliyetlerindeki Artışa Çözüm Arayışında: İstanbul Ticaret Odası’nda Sektörel Toplantı”

featured

Yayıncılık sektörü, son dönemde depolama ve lojistik maliyetlerindeki belirgin artışın çözümü için çaba harcıyor. İstanbul Ticaret Odası Basım-Yayın Meslek Komitesi, Cemile Sultan Koru Tesisleri’nde düzenlenen sektörel istişare toplantısında, bu maliyet artışlarına yönelik çözüm önerilerini ele aldı.

Toplantıya İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün başkanlık etti ve Meclis ile Komite üyeleri ile sektör temsilcileri katılım gösterdi. Kitap yayıncılarının talep ettiği mevzuat düzenlemeleri, depolama ve lojistik maliyetleri kaynaklı sorunlar ile çözüm önerileri toplantının ana gündemini oluşturdu. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İsrafil Kuralay da katılımcılar arasında yer aldı ve üniversite-sektör işbirliği alanları ele alındı.

Mevzuat Değişikliği ve Sektöre Katkı:

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün, toplantıda ortak akılın sektör için önemini vurgulayarak, İTO’nun sektörün taleplerini çözüm önerileriyle birlikte kamuyla paylaştığını ifade etti. Özellikle Anadolu’daki kitapçıların sorunlarının çözümüne katkı sağlamak amacıyla mevzuat ile ilgili taleplerin karşılanmasının önemine dikkat çekildi.

Korsan Yayıncılık ve Çözüm Yolları:

Toplantıda korsan yayıncılık sorununa da değinildi. Korsan yayıncılığın katalog suçlara dahil edilmesi önerisi dile getirildi. Bu konuda atılacak adımların, sektörün daha sağlıklı bir zeminde faaliyet göstermesine yardımcı olması bekleniyor.

Üniversite-Sektör İşbirliği ve Gelecek Planları:

İTO Basım-Yayın Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Erdal Cesar, yayıncılığın tüm paydaşlarıyla işbirliği içinde çalıştıklarını vurgulayarak, 2023 yılının değerlendirilmesi ve 2024’e dair planların istişare edilmesinin önemini vurguladı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İsrafil Kuralay ise üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek çalışma toplantısına yönelik hazırlıkların yapılabileceğini belirtti.

“Yayıncılar, Depo Maliyetlerindeki Artışa Çözüm Arayışında: İstanbul Ticaret Odası’nda Sektörel Toplantı”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.