COVID-19 Öncesine Dönüş: Navlun Fiyatları Normal Seviyelere Geriledi

featured

UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, navlun fiyatlarının bu ay, geçen yılın haziran ayına göre yüzde 78 azaldığını ve 924 dolara kadar gerilediğini belirtti. Ulusoy, COVID-19 salgını döneminde navlun piyasasının normal seyrinden saparak tarihte görülmemiş seviyelere yükseldiğini ifade etti. Salgın sonrasında ertelenen talebin hızlı bir şekilde dünya pazarlarına aktığını ve bunun lojistik ağı tıkadığını söyleyen Ulusoy, özellikle Çin’den ABD’ye yapılan taşımalarda geri dönüş konteynerlerinin gelmemesi nedeniyle tedarik zincirinde büyük sıkıntılar yaşandığını belirtti. Ancak son zamanlarda konteynerlerin tekrar dolaşıma girmesiyle navlun fiyatlarının salgın öncesi seviyelere gerilediğini vurguladı.

Ulusoy, Şanghay Konteyner Navlun Endeksi’nin haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 azalarak 924 dolar seviyesine düştüğünü belirtti. Salgın döneminde kalan konteynerlerin normalleşmeyle birlikte tekrar dolaşıma girdiğini ve böylece navlun fiyatlarının düştüğünü söyledi. Çin’in dünya konteyner üretiminin büyük bir kısmını karşıladığını ve 2024 yılında üretimde yavaşlama beklendiğini ifade eden Ulusoy, bu durumun konteyner sayısında denge sağlanmasına yardımcı olacağını belirtti.

Ulusoy, büyük konteyner hatlarının ekonomik ömrü dolan konteynerleri hurdaya çıkartıp yeni konteynerleri devreye alarak arz fazlasını normal seviyelere getirmeye çalışacaklarını söyledi. Navlun fiyatlarındaki düşüşün diğer bir nedeninin dünya pazarlarında ertelenen talebin tedarik edilmesiyle emtia, ham madde ve ürün fiyatlarının yukarı yönlü hareket etmesi olduğunu belirten Ulusoy, akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün de navlun fiyatlarını etkileyen bir faktör olduğunu ifade etti.

COVID-19 Öncesine Dönüş: Navlun Fiyatları Normal Seviyelere Geriledi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.