1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. Dünyanın İlk Tamamen Elektrikli Scania Standart Otomobil Taşıyıcısı Hizmete Alındı

Dünyanın İlk Tamamen Elektrikli Scania Standart Otomobil Taşıyıcısı Hizmete Alındı

featured

Alman Lojistik Uzmanı ARS Altmann Automobillojistik, Kässbohrer Üstyapısı ve Treyeri ile Birlikte Scania P 25’i Günlük Taşımalarda Kullanmaya Başladı

Scania’nın elektrikli kamyon filosu, bölgesel nakliyeden damperli maden kamyonlarına ve vinçli kamyonlara kadar geniş bir uygulama yelpazesini kapsayan bir şekilde büyümeye devam ediyor. En son kilometre taşı, ARS Altmann Automobillojistik tarafından Bavyera merkezli bir lojistik devi olarak hizmete sunulan dünyanın ilk tamamen elektrikli Scania standart otomobil taşıyıcısı oldu.

Scania Elektrikli Mobilite Ürün Müdürü Thiemo Freyer, “Bu kamyonla sekiz adede kadar otomobil, çok uzun veya yüksek olmadan taşınabiliyor. Elektrikli Scania, 42 tona kadar (Almanya’da izin verilen azami) toplam katar ağırlığıyla azami 130 kW (CCS 2) ile 90 dakikadan daha kısa bir sürede tamamen şarj edilebiliyor.” dedi.

Bu, otomobillerin üretimden depoya taşınması sırasında, varış noktasında indirme ve bindirme işlemleri sırasında kamyon aküsünün yüzde 100 şarj edilebileceği anlamına gelir. Bir sonraki tur, tam kapasiteli bir akü ile yeniden başlar.

Sürdürülebilirlik Tutkusu Olan Bir Şirket

ARS Altmann, Scania elektrikli kamyonları için ideal bir müşteri olma açısından birçok yönden uygundur. Scania gibi, kapsamlı ve iddialı bir kurumsal sürdürülebilirlik stratejisine sahiptir. COO Wolfgang Ketterle, “ARS Altmann’ın eko-stratejisinin bir parçası olarak, 2030 yılına kadar CO2 nötrlüğüne ulaşma ana hedefimize odaklanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Şirket, şarj çözümleri ve güç gibi ilgili konuların yanı sıra nakliye filosunu yenilenebilir enerjiyle çalışan araçlara doğru çeşitlendirmenin yanı sıra 650 özel kamyonla her türlü otomobili taşımayı hedeflemektedir. 300 kilometreden fazla uzun mesafeli taşıma, şirketin kendi demiryolu vagonlarında “ARS ekosistemi” içinde gerçekleştirilirken, büyük bir fotovoltaik proje, şirket binalarının carportlarla kaplanarak birkaç elektrikli kamyon filosunun çalışması için yeterli elektrik üretmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu sistemlerden beslenen mobil depolama kavramı, kamu altyapısı gelişmemiş olsa bile elektrikli kamyonların farklı yerleşkelerde esnek bir şekilde kullanılmasına olanak sağlamaktadır.

ARS Altmann Satış Direktörü Alberto Picco, “Scania, uzun süredir iyi bir ortaklık ilişkisi sürdürdüğümüz bir markadır. Bu yeni e-kamyon deneyimi, işbirliğimizi daha da güçlendirmektedir.” ifadelerini kullandı.

Scania Almanya Avusturya Kamyon Satış Direktörü Christian Hottgenroth ise şunları belirtti: “Müşterilerimize tamamen elektrikli araç çözümlerinin yanı sıra gerekli şarj altyapısı ve hizmetleriyle destek sağlıyoruz. Bu sayede Scania, elektromobiliteye geçişte başarılı bir şekilde ustalaşmak için kapsamlı bir hizmet yelpazesi sunmaktadır.”

Memnun Sürücüler

Yeni P 25, şirketin deneyimli sürücülerinden bazıları tarafından olumlu geri bildirimlerle kullanılmaktadır.

Yeni kamyonun ilk sürücülerinden Manfred Rakoczi, “Kamyonun ilk izlenimleri muazzamdı! Yol tutuşu çok iyi ve dizele kıyasla daha canlı.” diye konuştu.

ARS Altmann’ın Scania P 25’i satın alması, Federal Dijital İşler ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve alternatif, çevre dostu tahrik sistemlerine ve ilgili şarj altyapısına (KsNI) sahip hafif ve ağır ticari araçların teşvik edilmesini amaçlayan 188.000 € değerindeki ortak bir pilot proje hibesiyle desteklenmiştir.

Dünyanın İlk Tamamen Elektrikli Scania Standart Otomobil Taşıyıcısı Hizmete Alındı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.