1. Haberler
  2. ELEKTRİKLİ ARAÇLAR
  3. Elektrikli Araçlara Yol Yardımı İle İlgili Önemli Notlar

Elektrikli Araçlara Yol Yardımı İle İlgili Önemli Notlar

featured

Tur Assist, hızla yaygınlaşan elektrikli araçlara yönelik sağlanacak asistans hizmeti ve yol yardımı sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı. Değişen dünyaya uyum sağlayarak güvenli bir hizmet sunan Tur Assist, elektrikli araçların içten yanmalı motorlu araçlardan farklı çalışma mekanizmalarına sahip olduğunu vurguladı. Tur Assist Genel Müdürü Timur Selçuk Turan, elektrikli araçların çekilmesi durumunda “Ahtapot” adı verilen çekici kolları kullanmanın en iyi çözüm olduğunu belirtti. Bu yöntemle, elektrikli aracın tekerlekleri dönmeden çekilebileceği ve olumsuz etkilerin engellenebileceği ifade edildi. Tur Assist, çalışanlarını ve hizmet sağlayıcılarını düzenli olarak eğiterek bu konuda bilinçlenmeyi hedefliyor.

Tur Assist, teknolojik yenilikleri takip ederek sektöründe lider konumda bulunurken, elektrikli araçların asistans sektörünü de yakından ilgilendirdiğini vurguluyor. İçten yanmalı motorlu araçlarda sadece enerjinin yüzde 25’inin kullanılabildiği, elektrikli araçlarda ise enerji dönüşümünün güç kaybı olmadan gerçekleştiği ve iletkiciye ihtiyaç duyulmadığı belirtiliyor. Bu farklılık nedeniyle, asistans hizmeti ve yol yardım sürecinde de farklılıkların ortaya çıktığına dikkat çekiliyor.

Elektrikli Araçların Çekilmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tur Assist Genel Müdürü Timur Selçuk Turan, aracın tekerlekten gelen hareketin enerjiye dönüşme ihtimalini vurgulayarak aracın hareket halindeyken sürekli bir enerji döngüsünün oluştuğunu ve bu enerjinin araç bataryasına iletilip depolandığını ifade etti.

Çok sayıda elektrikli aracın hem önde hem arkada veya her iki aks üzerinde elektrik motoruna sahip olduğundan dolayı, aracın çekilmesi durumunda “Ahtapot” adı verilen çekici kolları kullanarak aracın düz yataklı bir çekiciye yerleştirilmesinin en iyi çözüm olduğunu belirtti. Bu şekilde, aracın motorunun çalışmamasına rağmen tekerleklerin dönmesi engellenmiş oluyor. Turan, birçok firmanın tekerleklerin dönmesinden kaynaklanan enerjinin araç bataryasını olumsuz etkilediğini ifade etti ve bu nedenle çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Elektrikli araçlar yeni bir teknoloji olduğu için bu konuda bilinçlenmenin önemli olduğunu söyledi. Tur Assist olarak müşteri temsilcileri ve tedarikçileri düzenli olarak eğitimlerden geçirdiklerini ekledi.

Elektrikli Araçlara Yol Yardımı İle İlgili Önemli Notlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.