1. Haberler
  2. Filo Yönetimi
  3. Havacılık Tarihindeki En Büyük Tek Sipariş: IndiGo, 500 Adet Airbus A320 Ailesi Uçağı İle Rekor Kırdı

Havacılık Tarihindeki En Büyük Tek Sipariş: IndiGo, 500 Adet Airbus A320 Ailesi Uçağı İle Rekor Kırdı

featured

IndiGo, Hindistan’ın en büyük havayolu şirketi ve pazar payına göre lider konumda olan firma, 500 adet A320 Ailesi uçağı için kesin sipariş vererek ticari havacılık tarihindeki en büyük tek satın alma anlaşması rekorunu kırdı. Bu son anlaşma, IndiGo’nun toplam Airbus uçağı sipariş sayısını 1.330’a çıkararak dünyanın en büyük A320 Ailesi müşterisi olma konumunu güçlendirmektedir.

Tarihi satın alma sözleşmesi, Paris Air Show 2023’te gerçekleşti. IndiGo’nun Organizatörü ve Genel Müdürü Rahul Bhatia, Yönetim Kurulu Başkanı ve İcrada Görevli Olmayan Bağımsız Direktör Dr. Venkataramani Sumantran, CEO Pieter Elbers, Airbus CEO’su Guillaume Faury ve Airbus’tan Christian Scherer tarafından imzalandı.

IndiGo CEO’su Pieter Elbers, IndiGo’nun 500 adet Airbus A320 Ailesi uçağı için verdiği yeni tarihi siparişin önemini vurgulayarak, şunları belirtti: “IndiGo’nun Hindistan’da ekonomik büyümeyi, sosyal uyumu ve hareketliliği artırmaya yönelik misyonunu gerçekleştirmesine yardımcı olacak yaklaşık 1000 uçaktan oluşan bir sipariş defterine sahip olması gerçekten büyük bir öneme sahip. IndiGo olarak, Hindistan içinde ve Hindistan ile bağlantılarında tercih edilen havayolu şirketi olmaktan gurur duyuyoruz ve dünyanın önde gelen havayollarından biri haline gelme hedefimize doğru ilerliyoruz. Bu sipariş, IndiGo’nun Hindistan’ın büyümesine, A320 Ailesi’ne ve Airbus ile stratejik ortaklığımıza olan güvenini güçlü bir şekilde teyit ediyor.”

Elbers, sözlerine şunları ekledi: “Bu dönüm noktası niteliğindeki sipariş, Airbus ve IndiGo arasındaki ilişkide yeni bir bölümü işaret ediyor. Airbus ve IndiGo, dünyanın en hızlı büyüyen havacılık pazarında milyonlarca insana uygun fiyatlı hava yolculuğu imkanı sunarak havacılığı demokratikleştiren bir işbirliği yürütüyor. Ayrıca, IndiGo’nun A320 Ailesi’ni başarıyla işlettiği ve büyüttüğüne dair bir onaydır. Hindistan’ın iç hat ağında ve uluslararası pazarlarda hava bağlantısının büyümesine katkıda bulunma fırsatını sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Yeni Delhi merkezli IndiGo, dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biridir. A320neo Ailesi filosu, 264 uçaktan (162 A320neo, 79 A321neo, 21 A320ceo ve 2 A321 kargo uçağı) oluşarak dünyanın en büyük filolarından biri haline gelmiştir. IndiGo, ilk Airbus siparişini 2005 yılında (100 A320 Ailesi), ardından 2011’de (180 A320 Ailesi, içinde NEO da bulunuyor), 2014’te (250 A320neo Ailesi) ve 2019’da (300 A320neo Ailesi) vererek toplam sipariş defterini 830 A320 Ailesi uçağına çıkarmıştır.

Son yirmi yılda A320neo, Hindistan’da ekonomik büyümeyle birlikte hava yolculuğunu demokratikleştirme yolunda önemli bir rol oynamış ve artan harcanabilir gelirlere sahip milyonlarca yolcuyu havayolu seyahatine kazandırmıştır.

Havacılık Tarihindeki En Büyük Tek Sipariş: IndiGo, 500 Adet Airbus A320 Ailesi Uçağı İle Rekor Kırdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.