Türkiye’deki Turizm Operatörleri, Verim ve Konfor için Anadolu Isuzu Grand Toro’yu Tercih Ediyor

featured

İstanbul merkezli Süper Tur, Türkiye genelinde yurtiçi turizm taşımacılığı hizmeti sunan bir şirket olarak 1985 yılından beri faaliyet göstermektedir. Son zamanlarda, Allison Torqmatic™ Serisi tam otomatik şanzıman donanımlı 8,5 metrelik Isuzu Grand Toro midibüsünü tercih etmişlerdir. Süper Tur yetkilileri, yılda ortalama 120 ila 140 bin km yol kat ettiklerini belirterek, bu araçla verimlilik ve konforun arttığını ifade etmişlerdir.

Süper Tur ekibinin bir üyesi olan Cihan Öztürk, 18 yıldır manuel şanzımanlı Anadolu Isuzu araçları kullandıklarını ve son 7 aydır ise Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Isuzu Grand Toro modelinin avantajlarını deneyimlediklerini söylemiştir. Öztürk, “Hem yabancı hem de yerli turistlere hizmet sunuyoruz ve turistlerin konfor ve güvenlik beklentileri her zaman yüksek oluyor. En kısa Anadolu turumuz 3.000-3.500 km sürüyor. Turizm taşımacılığının yoğun dönemlerinde, öğrenci ve personel taşımacılığının yılda ulaştığı kilometreye sadece bir iki ayda ulaşıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

Öztürk ayrıca şunları da belirtmiştir: “Uzun süredir manuel şanzımanlı midibüsleri kullanıyorduk ve tam otomatik şanzımanın sürüş ve ulaşımdaki avantajlarına tam olarak aşina değildik. Bu nedenle, diğer meslektaşlarımız gibi bu teknolojilere ön yargılı yaklaşıyorduk. Ancak Allison şanzıman donanımlı Isuzu Grand Toro aracını deneyimledikten sonra bu ön yargıların gereksiz olduğunu anladık. Diğer meslektaşlarımıza örnek olmak için her fırsatta tam otomatik şanzımanın avantajlarını aktarmaya çalışıyorum.”

35 kişilik yolcu kapasitesine sahip 8.5 metrelik Grand Toro, gücünü 210 bg, 850 Nm/Tork üretebilen Cummins ISB Euro 6 motordan almaktadır. Altı ileri vitesli, dahili retarderli Allison T3270R xFE™ ise Grand Toro’da standart tam otomatik şanzıman donanımı olarak sunulmaktadır.

Allison şanzımanlarla kanıtlanmış yakıt verimliliği

Cihan Öztürk, yeni araçlarının yakıt tüketiminde önemli ölçüde azalma gözlemlediklerini belirtmiştir. Türkiye’deki turizm taşımacılığı yapan sürücülerin tam otomatik şanzımanlara karşı biraz çekingen olduğunu söyleyen Öztürk, hâlâ manuel şanzımanın tam otomatik şanzımana göre daha düşük yakıt tüketimi sağladığı algısına sahip meslektaşlarının olduğunu ifade etmiştir. Ancak Öztürk, yeni araçlarını 7 aydır kullandığını ve 30 binden fazla kilometre yol kat ettiklerini belirterek, yakıt tasarrufunu bizzat deneyimlediğini vurgulamıştır.

Öztürk şunları söylemiştir: “Anadolu Isuzu’nun midibüs modelleri, zaten turizm taşımacılığında operatörler için verimlilikleri ve yolcular için üstün konforlarıyla tercih ediliyor. Allison tam otomatik şanzıman donanımı ise bu araçların performansını bir adım öteye taşıyor. Anadolu turlarında güzergahlar genellikle değişmiyor, bu nedenle elde ettiğimiz sonuçlar güvenilir oluyor. Aynı rotalarda, aynı konfigürasyonlara sahip olan manuel şanzımanlı araçlarımızı ve Allison tam otomatik şanzıman donanımlı aracımızı karşılaştırdığımızda yakıt tüketimimiz önemli ölçüde azaldı ve kârlılığımız arttı. Tabii ki araç özelliklerinin de bu gelişmelerde etkisi var, ancak Allison şanzımanın katkısı da oldukça açık.”

Meslektaşlarımız, aracımızla 3.000 kilometrelik bir test sürüşü yaptı

Cihan Öztürk, Allison şanzımanlı Isuzu Grand Toro midibüs ile öncü olduklarını ve diğer meslektaşlarının araçlarını merak ettiğini belirtmiştir. Çevrelerindeki birçok turizm operatörünün araçlarıyla test sürüşü yaptığını söyleyen Öztürk, Mersin ve Diyarbakır’dan gelen firmaların araçlarını deneyimledikten sonra Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Isuzu Grand Toro satın aldıklarını ifade etmiştir. Diyarbakır’daki meslektaşlarının da araçlarının düşük yakıt tüketiminden oldukça memnun olduklarını belirtmiştir.

Allison şanzımanlarla daha az bakım

Allison şanzımanlar, turizm ve personel taşımacılığının en önemli maliyet kalemlerinden biri olan bakım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Tork konvertörünün kullanımıyla maliyetli ve zaman alıcı debriyaj tamiri ve değişimleri ortadan kalkmaktadır. Allison tam otomatik şanzımanlar sadece periyodik yağ ve filtre değişimleri gerektirdiğinden bakım ve onarım maliyetlerinden tasarruf sağlanmaktadır. Bu durum aynı zamanda aracın arıza süresinin azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Cihan Öztürk, bu konuda şunları söylemiştir: “Manuel şanzımanlı araçlarımızda sürüş durumuna bağlı olarak yılda en az bir kez baskı balata değişimi yapmamız gerekiyor ve bazen daha kısa sürede baskı balata arızalarıyla karşılaşabiliyoruz. Ayrıca, bu sadece baskı balata değişimiyle bitmiyor, manuel debriyajda alt merkez ve üst merkezde orijinal parça kullanmamıza rağmen farklı sorunlarla da karşılaşabiliyoruz. Özellikle yoğun turizm sezonunda bu sorunlar bizim için zorluk yaratıyor. Allison şanzımanlar, kullanıcılarına maliyet ve zaman tasarrufu sağlayarak bu konuda rahatlık sunuyor.”

Retarder, standart donanım olarak sunuluyor

Allison’ın entegre hidrolik retarderi, aracın servis fren performansını tamamlamakta ve gelişmiş fren kabiliyeti sağlamaktadır. ABS ve hız sabitleme sistemleriyle tam entegrasyon sunarken fren mesafesini azaltmaktadır. Dahili hidrolik retarder sistemi, aracı güvenle yavaşlatırken dik yokuşlar ve inişler gibi güzergahlarda fren balata ve disklerinin kullanım ömrünü uzatmaktadır.

Cihan Öztürk şunları söylemiştir: “Manuel şanzımanlı araçlarımızda sadece manyetik retarder bulunuyor, ancak Allison şanzımanın retarderi hava ve yol koşullarından etkilenmeksizin fren mesafesini önemli ölçüde azaltıyor ve üstün araç kontrolü sağlıyor.”

Sürücüler, yolcular ve otobüs şirketleri için tam otomatik şanzımana geçiş

Turizm yolcu taşımacılığı sektöründe operatörlerin kârlılığı kadar yolcuların ve sürücülerin konforu da önemlidir. Sürücü performansı da turizm operatörlerinin verimliliğini büyük ölçüde etkilemektedir, bu nedenle sürücü talepleri operatörler için önceliklidir. Cihan Öztürk, Allison tam otomatik şanzıman donanımlı araçlarla kârlılıklarını artırmış olmanın yanı sıra sürücü memnuniyetini de artırdıklarını belirtmiştir.

Öztürk, şunları söylemiştir: “Sürücülerimiz, Isuzu Grand Toro’nun tam otomatik şanzımanı sayesinde daha rahat ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşadıklarını belirtiyorlar. Daha az yorgunluk hissi, daha düşük stres seviyesi ve daha iyi odaklanma, uzun mesafelerde ve zorlu yollar koşullarında bile sürücülerimizin performansını artırıyor. Sürücülerimiz araçlarına adapte olmada hiç zorluk yaşamadılar ve şimdi tam otomatik şanzımanın sağladığı avantajların farkındalar.”

Sonuç olarak, Türkiye’deki turizm operatörleri, Isuzu Grand Toro modelinde bulunan Allison tam otomatik şanzıman donanımını tercih etmektedir. Bu şanzıman, yakıt tasarrufu, düşük bakım maliyeti, entegre retarder ve sürüş konforu gibi avantajlar sunmaktadır. Bu nedenle, turizm taşımacılığı sektöründe daha verimli ve konforlu bir deneyim sağlamak amacıyla Isuzu Grand Toro’nun tercih edildiği görülmektedir.

Türkiye’deki Turizm Operatörleri, Verim ve Konfor için Anadolu Isuzu Grand Toro’yu Tercih Ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.