1. Haberler
  2. Aktüel
  3. Yoğun ve Ani Yağışlarda Suda Kızaklamaya Dikkat

Yoğun ve Ani Yağışlarda Suda Kızaklamaya Dikkat

featured

Yağmurlu havalarda ıslanan ve kayganlaşan yollarda araçların yol tutuş özelliğini artırmak için özel olarak tasarlanan lastiklerin kullanımı hayati bir rol oynuyor. Ani bastıran veya kuvvetli yağışların neden olduğu suda kızaklama riskine dikkat çeken Petlas, sürücülere önemli uyarılarda bulunuyor.

Bahar aylarıyla birlikte başlayan ani yağmurların yollarda neden olduğu su birikintileri, sürüş esnasında suda kızaklama riskini de beraberinde getiriyor. Yağış esnasında lastiğin su tahliye kanalları içinde sıkışması ve bu sıkışan suyun basıncının araç ağırlığından fazla olması nedeniyle aracın suda yüzmeye başlaması olarak nitelendirilen suda kızaklama, daha çok hızlı ve hafif olan binek araçlarda görülüyor. Lastiklerin yol ile temasının önemli derecede azalmasıyla sürücü, direksiyon hakimiyetini büyük ölçüde kaybedebiliyor ve bu durum olası bir kazayı da beraberinde getirebiliyor.

“En önemli faktör mevsimine uygun lastik seçimi”

Yağmurlu havaların yol ve sürüş güvenliğine yönelik riskleri artırdığını belirten Petlas Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran, “Sürüş güvenliği, aracın yere temas ettiği nokta olan lastiklerden başlar. Mevsimine uygun lastik kullanımı da araç güvenliğini sağlayan temel unsurluların başında gelir. Bu nedenle güvenli ve konforlu bir sürüş için hava sıcaklıkları 7 derecenin üstüne çıktığında yaz lastiği tercih edilmeli. Bununla birlikte yağmurlu havalarda yola çıkmadan önce kayma riskini önlemek için lastiklerin hava basıncı kontrol edilmeli ve yolda su birikintilerinin olduğu alanlarda düşük hızla sürüş gerçekleştirilmeli” diye konuştu.

“Suda kızaklama anında sakin kalmalı ve ani fren yapılmamalı”

Alınan tüm önlemlere rağmen suda kızaklama yaşandığı anda nasıl davranılması gerektiğine ilişkin de önerilerde bulunan Boran, “Siz tüm önemleri aldıktan sonra bile bir şekilde aracınızda suda kızaklama gerçekleşirse yapacağınız ilk şey hiçbir şey yapmamaktır. Özellikle panikle fren yapmamaya ekstra dikkat edilmelidir. Çünkü ani bir şekilde fren yapmanız lastiğinizin dönme esnasındaki su tahliyesini tamamen durduracağından aracınız direksiyon hareketine reaksiyon vermez ve yoldan savrulabilir. Bunun yerine sakin kalmaya özen gösterilmeli. Direksiyonu sıkı ve düz tutarak ayağınızı gazdan yavaşça çekmeli, ani direksiyon hareketlerinden kaçınarak aracınızı düz bir hat içinde tutup su birikintisinden çıkmayı beklemelisiniz” ifadelerini kullandı.

Yoğun ve Ani Yağışlarda Suda Kızaklamaya Dikkat
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.