1. Haberler
  2. Otomotiv
  3. DP World Yarımca’da Yılda 10 Bin Araç, Konteynerlerle Türkiye’ye Dağıtılıyor

DP World Yarımca’da Yılda 10 Bin Araç, Konteynerlerle Türkiye’ye Dağıtılıyor

featured

Depo Operasyon Müdürü Begüm Aydın, DP World Yarımca’da “Uzakdoğu’dan gelen otomobillerin konteynerlerle taşınması işlemi, yetkin personel ve özel ekipmanlar kullanılarak limanda özel bir alanda gerçekleştiriliyor. Daha sonra bu araçlar çekici tırlara yüklenerek alıcılara hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırılıyor” dedi.

Yarımca Limanı, 1,15 milyon TEU’ya kadar elleçleme kapasitesiyle farklı boyutlardaki özel yüklerin elleçlenmesine olanak sağlıyor.

Uzak Doğu ülkelerinden gemilerle gelen SUV otomobiller, limanda özel bir alanda yetkin personel tarafından özel ekipmanlar kullanılarak elleçleniyor.

Ardından, konteynerlerden çıkarılan araçlar çekici tırlara yüklenerek alıcılara hızlı ve güvenli bir şekilde teslim ediliyor.

“Konteynerlere olan talep artıyor”

Konteyner Yük İstasyonu (Container Freight Station-CFS) ve Depo Operasyon Müdürü Begüm Aydın, gemilerle gelen araçların elleçlenmesi için limanda özel bir alan ayrıldığını belirtti.

Aydın, bu alana yalnızca araç boşaltımı için izin verildiğini söyleyerek, “Burada tamamen konteynerlerden araçların boşaltılması gerçekleştiriliyor. Limanın fiziksel yapısı ve bu operasyon için ayrılan özel alanın mevcudiyeti, başarılı ve güvenli bir şekilde bu operasyonun yapılmasına imkan sağlıyor” dedi.

Aydın, ithal araçların Ro-Ro gemileriyle taşındığını da belirterek, şunları söyledi:

“Son dönemde Ro-Ro taşımacılığında yoğunluk olduğu için firmalar farklı seçenekler arıyor. Konteynerler her zaman taşımacılık için güvenli bir seçenek olarak görülüyor, çünkü araçlar konteyner içinde hava koşullarından ve fiziksel etkenlerden etkilenmeden varış noktasına kadar ulaşabiliyor. Bu, multimodal taşımacılığın güzel bir örneği oldu. Firmalar konteynerlere olan taleplerini artırıyor.”

Aydın, limanda ayrıca inşaat malzemeleri, trafo, iş makineleri, tekne ve yat parçaları gibi “ağır ve değerli” yüklerin dünya geneline gönderildiğini de ekledi.

“Yılda 10 bin araç konteynerlerle limana alınıyor”

DP World Yarımca Limanı Müşteri İlişkileri Yöneticisi Beliz Ateş, limanın akıllı lojistik çözümleriyle küresel ticaretin kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağladığını ifade etti.

Deniz ve kara terminallerinden denizcilik hizmetlerine, organize sanayi bölgelerinden teknoloji odaklı müşteri çözümlerine kadar entegre tedarik zincirine yönelik geniş bir ürün ve hizmet portföyüne sahip olduklarını belirten Ateş, “Konteynerlerle yılda 10 bin araç limana alınıyor. Konteyner içindeki araçların bir kısmı gümrük işlemleri için özel alanda bekletiliyor. Gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra araçlar ve konteynerler yüklenerek çıkış yapılıyor” şeklinde konuştu.

Ateş, limanın her türlü talebe cevap verebilecek ayrı sahalara sahip olduğunu da vurguladı.

DP World Yarımca’da Yılda 10 Bin Araç, Konteynerlerle Türkiye’ye Dağıtılıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.