başlık üstü

TIR’la Taşınamayacak Ürünler Arasına Yenileri Eklendi

başlık altı
 TIR’la Taşınamayacak Ürünler Arasına Yenileri Eklendi
makale üstü

TIR karnesi himayesinde taşınmasına izin verilmeyen eşyalar arasına nargile tütünleri ve net muhtevası 500 gramı geçmeyen ambalajlarda pipo tütünleri ile sigaralık tütünler eklendi.

TIR’la yapılan taşımacılığı düzenleyen mevzuatta değişikliğe gidildi.

rek

Ticaret Bakanlığının “Gümrük Genel Tebliği’nde (TIR İşlemleri) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle 1975 tarihli TIR Sözleşmesi’nde yapılan değişiklikler, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ticaret Bakanlığının kurulmuş olması ve 7190 sayılı Gümrük Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yasalaşması nedeniyle TIR Sözleşmesi hükümlerini düzenleyen Gümrük Genel Tebliği’nde değişiklik yapıldı.

rek

Buna göre, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 235’inci maddesinde Türkiye gümrük bölgesine getirilen ve varış gümrük idaresine kara yolu ile sevk edilmek üzere transit rejimine konu edilen serbest dolaşımda olmayan eşyanın, yapılan kontrol veya muayenesi sonucunda, beyan edilenden belirgin şekilde farklı cinste olduğu tahlil, teknik inceleme ve araştırmaya gerek olmaksızın tespit edilirse fiilin niteliğine göre tebliğde belirtilen iş ve işlemler yapılacak.

TIR Sözleşmesi’nde yapılan değişiklik uyarınca, TIR Karnesi takibat sürecinde kefil kuruluşa, eşyanın yurt dışı edildiğinin veya varış gümrük idaresine boşaltıldığının ispatı için verilen süre 3 aydan 1 aya düşürüldü.

TIR Karnesi himayesinde taşınmasına izin verilmeyen eşyalar arasına nargile tütünleri ve net muhtevası 500 gramı geçmeyen ambalajlarda pipo tütünleri ile sigaralık tütünler eklendi.

makale altı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.